Na ndiqni edhe në

Kosova dhe Rajoni

Reshje shiu dhe stuhi edhe në Kosovë. Përmbyten disa komuna!

Reshje shiu dhe stuhi edhe në Kosovë. Përmbyten disa komuna!

Për shkak të reshjeve të shiut në disa komuna të Kosovës raportohet për vërshime dhe vështirësi në qarkullim.

Në komunën e Junikut, sipas zyrtarëve komunal të kësaj komune situata e krijuar nga reshjet e shiut ka shkaktuar vërshime dhe përmbytje.

Demokrat Ganijaj, drejtor për Shërbime Publike, Inspeksion, Mbrojtje dhe Shpëtim i ka thënë Radios Evropa e Lirë se është rritur niveli i lumi Erenik dhe disa fshatra dhe lagje po përballen me vështirësi.

Reshje shiu dhe stuhi edhe në Kosovë. Përmbyten disa komuna!

“Gjendja momentalisht është emergjente, por nën kontroll. Jemi me ekipet emergjente në terren, kemi rritje të shtratit të lumit Erenik në disa pjesë në lagjen Berisha, lagjen Tofa. Po ashtu ka rrëshqitje të dheut dhe dëmtim të rrugës në fshatin Jasiq. Tek disa shtëpi që janë me bodrum ka përmbytje”, tha Ganijaj.

Reshje shiu dhe stuhi edhe në Kosovë. Përmbyten disa komuna!

Nënkryetari i Junikut, Besart Tofaj, u ka bërë thirrje qytetarëve që të kenë kujdes, dhe ka thënë se për shkak të reshjeve të shiut lumi Erenik "rrezikon edhe të dal nga shtrati".

Reshjet e vazhdueshme të shiut kanë shkaktuar vështirësi dhe në komunën e Vushtrrisë.

Maliq Ferizi, drejtor i Drejtorisë për Mbrojtje dhe Shpëtim i ka thënë REL-it se situata është e menaxhueshme aktualisht, por ka raportime vazhdimisht nga qytetarë që po hasin në vështirësi.

Reshje shiu dhe stuhi edhe në Kosovë. Përmbyten disa komuna!

Situata më e rënduar sipas tij paraqitetet te magjistarja Prishtinë – Mitrovicë.

"Ka vështirësi në qarkullim të makinave, por, rruga është e kalueshme", tha ai.

Sipas tij, ka ankesa nga banorët dhe raportime për vërshime në oborret e tyre.

Reshje shiu dhe stuhi edhe në Kosovë. Përmbyten disa komuna!

"Për çdo rast që po kërkohet ndihmë, ekipet emergjente janë në gjendje gatishmërie. Evakuime të banorëve nuk ka pasur deri tani”, tha ai.

Ferzi shton se lumi Sitinca ka rritje të nivelit dhe se aktualisht nuk ka rrezik për dalje nga shtrati.

Në vitin 2021 nga reshjet atmosferike lumi Sitnica pati dal nga shtrati edhe kishte shkaktuar vërshime të mëdha në rajonin e Vushtrrisë.

Edhe në komunën e Pejës, drejtori për Mbrojte dhe Shpëtim Gëzim Gashi i ka thënë Radios Evropa e Lirë se po përballen me vështirësi pas reshjeve të shiu, por se situata është nën kontroll nga ekipet emergjente.

“Kemi bërë disa reagime ku ka qenë më rrezik. Kanali Çokolica një kanal i njohur këtu në Pejë i cili ka dal nga shtrati është rregulluar pas ndërhyrjes. Për momentin nuk ka pasur evakuime të qytetarëve në ndonjë pjesë dhe gjithçka është nën kontroll”, tha Gashi.

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës në një njoftim më 18 nëntor ka thënë se reshjet e shiut me intensitet dhe shtrirje të ndryshme territoriale pritet të vazhdojnë deri të hënën më 21 nëntor.

Reshje shiu dhe stuhi edhe në Kosovë. Përmbyten disa komuna!

Më të theksuara reshjet e shiut, sipas Institutit do të jenë nëpër disa pjesë të Kosovës, sidomos në Gjakovë, Junik, Deçan, Pejë, Istog, Klinë, Malishevë, Rahovec dhe vende tjera.

Sipas Institutit këto reshje mund të krijojnë kushte për vërshime të shpejta, të cilët mund të shkaktojnë vështirësi dhe probleme, sidomos tek rrjedhat lumore me karakter malorë në formë të rrëkeve të shpejta, duke shkaktuar rrëshqitje të dheut, mbyllje të sistemit të kanalizimeve dhe vështirësi në qarkullim./REL/Xh.Xh/dritare.net