Na ndiqni edhe në

Kosova dhe Rajoni

Rekord viktimash nga Covid-19 në Maqedoninë e Veriut dhe Bosnje/ Ende nuk ka nisur vaksinimi!

Rekord viktimash nga Covid-19 në Maqedoninë e Veriut dhe Bosnje/ Ende

Një valë e re infektimesh në Maqedoninë e Veriut dhe Bosnjepo po shkakton rritje të numrit të viktimave nga Covid-19. Në 24 orët e fundit, 51 persona humbën jetën në Maqedoninë e Veriut ndërsa Bosnje Hercegovina ka rregjistruar 80 jetë të humbura. Në të dy këto vende, kjo është shifër rekord e vdekjeve që prej fillimit të pandemisë. Pavarësisht situatës, qytetarët në Sarajevë kanë dalë në sheshe duke kërkuar largimin e qeverisë, ndërsa shumë prej tyre mbanin në duar pankarta me emrin “parazitë”.

Rekord viktimash nga Covid-19 në Maqedoninë e Veriut dhe Bosnje/ Ende

Në të dyja vendet, mediet lokale, vendosin në dukje kontrastin midis dy vendeve më të suksesshme të rajonit në procesin e vaksnimit, Shqipëria dhe Serbia, krahasuar me vetë ato. Në Shqipëri deri dje,janë shpërndarë 221 mijë vaksina, ndërsa procesi ecën me mesatarisht 20 mijë vaksinime të reja në ditë. Në Maqedoninë e Veriut, aktualisht janë vaksinuar vetëm 15 mijë qytetarë, ndërsa në ditë vaksinohen vetëm 3 mijë qytetarë. Në Bosnje Hercegovinë, janë vaksinuar vetëm 7.400 mjekë dhe nuk ka nisur ende vaksnimi për qytetarët./MM.-dritare.net