Na ndiqni edhe në

Kosova dhe Rajoni

Përdhunimi i 11-vjeçares/ Sveçla: Angazhim maksimal nga Policia, 4 janë arrestuar!

Përdhunimi i 11-vjeçares/ Sveçla: Angazhim maksimal nga

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, përmes një postimi në Facebook, ka reaguar ndaj rastit të përdhunimit të një 11-vjeçareje, nga 5 persona në Prishtinë.

Ai njofton se numri i të arrestuarve të cilët dyshohet se e kanë dhunuar një vajzë 11 vjeçare në Prishtinë, ka shkuar në katër. Sveçla ka thënë se është kërkuar angazhim maksimal për arrestimin e të dyshuarve. Sveçla ka thënë se raste të tilla që cenojnë jetën, integritetin dhe mirëqenien e të gjithë qytetarëve tanë, nuk duhen lejuar.

" Me shqetësim kam pranuar lajmin për dhunimin e një vajze të mitur, 11 vjeçare, nga 5 persona për disa orë me radhë. Jam i vetëdijshëm për shqetësimin e drejtë të secilit prind e secilës vajzë në vendin tonë.

Nga Policia e Kosovës kam kërkuar angazhim maksimal për arrestimin sa më të shpejtë të të gjithë kryesve të këtij akti makabër dhe sapo u njoftova se janë arrestuar edhe 2 të tjerë. Koordinimi i të gjitha organeve kompetente është i domosdoshëm sepse nuk ka asnjë dilemë që dënimi ndaj këtyre kriminelëve duhet të jetë maksimal. Nuk duhet dhe nuk do të tolerohet asnjë veprim që cënon jetën, integritetin dhe mirëqenien e të gjithë qytetarëve tanë. Vendi ynë duhet dhe do të jetë vend i sigurtë për të gjithë, sidomos për vajzat dhe gratë, dhe nuk ka asnjë alternativë tjetër.", shkruan ai./M.K/dritare.net