Na ndiqni edhe në

Kosova dhe Rajoni

Përplasjet me Thaçin/ Albin Kurti i drejtohet Komisionit të Venecias

Përplasjet me Thaçin/ Albin Kurti i drejtohet Komisionit të

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti i ka dërguar kërkesë për opinion Komisionit të Venecias në lidhje me kompetencat e presidentit, Hashim Thaçi për të shpërndarë Parlamentin. Sipas zyrës së shtypit të Kurtit një opinion i Venecias do të do të shërbente në forcimin e demokracisë dhe të së drejtës kushtetuese.

“Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka dërguar kërkesë për opinion në Komisionin e Venedikut në lidhje me kompetencat e Presidentit të Kosovës në shpërndarjen e Kuvendit dhe në kompetencat e tij për propozimin e mandatarit për Kryeministër të vendit, pas mocionit të suksesshëm të mos-besimit. Në linjë me situatën e krijuar në Kosovë, një opinion nga Komisioni i Venedikut do të shërbente në forcimin e demokracisë dhe të së drejtës kushtetuese. Gjithashtu, një vlerësim nga Komisioni do të kishte vlerë substanciale jo vetëm për Kosovën, por gjithashtu në mënyrë më të përgjithshme edhe për praktikën kushtetuese në të gjitha shtetet anëtare në Komision. Duhet theksuar që është hera e parë që Kosova dërgon kërkesë për opinion në Komisionin e Venedikut, në lidhje me raportin e institucioneve kushtetuese dhe kompetencat e tyre.”,- thuhet në njoftim./K.C/dritare.net