Na ndiqni edhe në

Kosova dhe Rajoni

Pas rrëzimit të qeverisë, BE-ja thirrje për një qeveri proevropiane në Mal të Zi!

Pas rrëzimit të qeverisë, BE-ja thirrje për një qeveri

Pas votimit për rrëzimin e qeverisë në Malin e Zi, ka ardhur një reagim nga kryetarit të delegacionit të Parlamentit Evropian për bashkëpunim me Malin e Zi, Vladimir Bilçik. Ai shkruan se Mali i Zi ka nevojë për një qeveri vërtet pro-evropiane që mund t’i japë përparësi reformave strategjike të Bashkimit Evropian, në vend të interesave të ngushta politike.

“Pas votimit të mosbesimit të mbrëmshëm, Mali i Zi ka nevojë për një qeveri vërtet pro-BE, e cila mund t’i japë përparësi reformave strategjike të BE-së mbi interesat e ngushta politike”, ka shkruar Biliçik në Twitter.
Ai thotë BE ështe e gatshme të ndihmojë.

“Ne jemi të gatshme të ndihmojmë”, ka shtuar ai./M.T/dritare.net