Na ndiqni edhe në

Kosova dhe Rajoni

Mbishkrime ruse në Mitrovicën e Veriut, nisin hetimet!

Mbishkrime ruse në Mitrovicën e Veriut, nisin hetimet!

Policia e Kosovës ka njoftuar se në Mitrovicën Veriore dhe në Zveçan, persona të paidentifikuar kanë shkruar në mure dhe në tabela mbishkrime me ngjyrë të kuqe emrin e grupit rus “Wagner”.

Për këtë rast autoritetet e Kosovës kanë njoftuar nisjen e një hetimi.

Mbishkrimet janë cilësuar si “nxitje e urrejtjes dhe përçarjes ndëretnik”. Aktualisht nuk ka ende asnjë person të ndaluar, ndërkohë që hetimet vijojnë.

“Nxitje e urrejtjes dhe përçarjes ndëretnike - Mitrovicë Veri 22.01.2023. Është raportuar se në mure të objekteve nga persona deri më tani të panjohur, janë shkruar mbishkrime me ngjyrë të kuqe "Wagner". Njësiti policor i hetimeve po merret me rastin, po ashtu është njoftuar edhe prokurori kujdestar. Rasti është duke u hetuar.

Zveçan 22/23.01.2023 – NN. Është raportuar se në tabelat e komunikacionit nga persona deri më tani të panjohur, janë shkruar mbishkrime "Wagner". Forcat policore të hetimeve po merret me rastin, po ashtu është njoftuar edhe prokurori kujdestar. Rasti është duke u hetuar”, thuhet në njoftimin e Policisë.

Një muaj më parë gjatë situatës së tensioneve në veri të Kosovës dhe barrikadave, u shfaqën simbolet “Z”, që është përdorur dhe karakterizon agresionin rus në Ukrainë. Simboli “Z” është vendosur në mure, tanke, bluza e shumë vende të tjera, si shenjë për të treguar luftën e Rusisë në Ukrainë.

Më herët kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha për një gazetë holandeze se barrikadat në veri ishin të nxitura nga Serbia dhe se gjatë vendosjes së tyre, grupi famëkeq i mercenarëve rusë ‘Wanger’ ka qenë në komunat me shumicë serbe dhe shtoi se për këtë kishte edhe prova me foto që tashmë i janë dërguar prokurorisë për t’i hetuar./A.ZH-dritare.net