Na ndiqni edhe në

Kosova dhe Rajoni

Kurti: Serbia po hakmerret pas votimit në KiE. Po mban peng qytetarët!

Kurti: Serbia po hakmerret pas votimit në KiE. Po mban peng qytetarët!

Kryeministri Albin Kurti ka reaguar sot pas ngjarjes në kufi me Kroacinë, ku Serbia bllokoi qytetarët shqiptarë. Kurti përmes një postim në X shprehet se Serbia po hakmerret pas votimit pro në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës për Kosovën.

“Një ditë pasi Asambleja e Këshillit të Evropës votoi pro anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e Evropës, Serbia hakmerret kundër civilëve të Kosovës. Që nga mëngjesi i sotëm, mbi 300 qytetarë tanë përfshirë fëmijët po mbahen arbitrarisht në kufi, janë privuar nga ushqimi dhe mjekimi. Një shkelje e rëndë e të drejtave të njeriut!”, shkruan Kurti./M.K-dritare.net