Na ndiqni edhe në

Kosova dhe Rajoni

Kurti për fjalimin e Ramës: Nuk mund të flasësh për luftën në Kosovë, pa adresuar gjenocidin serb!

Kurti për fjalimin e Ramës: Nuk mund të flasësh për

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka reaguar për fjalimin e kryeministrit Edi Rama në KiE, edhe pse ka theksuar se nuk e ka ndjekur të plotë deklaratën e homologut të tij shqiptar.

Kurti në një deklaratë për mediat e Kosovës, tha se nuk mund të flitet për luftën dhe të mbrohet Kosova pa adresuar krimet e Serbisë në Kosovë.

“Nuk di a kam kontribuar në fjalimin e kryeministrit Rama sepse nuk e kam dëgjuar, pra nuk kam pasur mundësi ta dëgjoj, kam qenë në Pejë sot dhe tërë ditën nëpër takime të shumta e në mbrëmje vonë përpiqem të përditësohem për mëngjesin e nesërm”, ka thënë Kurti.

Kurti theksoi se faktorët ndërkombëtar do të duhet të mobilizohen për ndjekjen e krimeve që Serbia i ka kryer në Kosovë. Në deklaratën e tij, kreu i qeverisë së Kosovës, se Dhomat e Specializuara nuk kanë qenë transparence duke shtuar se ish-ushtarët e UÇK po mbahen në paraburgim prej dy vitesh dhe nuk ka një datë gjykimi.

“Mund të them që Dhomat e Specializuara nuk janë karakterizuar nga transparenca, nuk mund të lavdërohen për transparencë dhe gjithashtu së shpejti bëhen dy vjet që kemi mbajtje në paraburgim pa një datë gjykimi. Mbi të gjitha besoj që faktorët ndërkombëtar do të duhej të mobilizohen që krimet e kryera gjatë luftës në Kosovë nga forcat e Serbisë të ndiqen dhe gjithashtu përgjegjësit dhe fajtorët të gjykohen dhe dënohen. Andaj kudo që flet në arenën ndërkombëtare do të duhej nga faktorët ndërkombëtar ta trajtojë këtë çështje sepse në Kosovë ka ndodhur gjenocidi për ta ndaluar ka intervenuar NATO dhe kemi pa numër krime të pa adresuara. Pra nuk mund të flasësh për luftën në Kosovë dhe ta mbrosh Kosovën pa e adresuar krimin e Serbisë në Kosovë”, është shprehur Kurti./M.K/dritare.net