Na ndiqni edhe në

Kosova dhe Rajoni

Sulmin kibernetik në Mal të Zi, e shkaktuan rusët!

Sulmin kibernetik në Mal të Zi, e shkaktuan rusët!

Disa shërbime ruse qëndrojnë pas sulmit të fundit kibernetik ndaj institucioneve malazeze.

Sipas Vijesti, ky ishte një sulm që nuk ishte kryer askund tjetër, konfirmon Agjencia e Sigurisë Kombëtare (ANB), me vlerësimin se kjo ngjarje është kulmi i një lufte hibride.

U sqarua se metodologjia e sulmit është karakteristikë e shërbimeve ruse. Kryeministri në mandatin teknik, Dritan Abazoviç ka vlerësuar se sulmet e fundit kibernetike ndaj serverëve të qeverisë janë të motivuara politikisht, duke thënë se këto janë sulme shumë të rënda.

“Për mendimin tim modest, ky është një sulm i motivuar politikisht. Vetëm për të qenë përsëri si një psikik, ky është një sulm që ndodhi disa orë pas votimit të mosbesimit ndaj qeverisë. Duan ta shtyjnë vendin në destabilitet dhe probleme. Nuk e kuptoj, nuk e di nëse është problem intelekti apo morali, nuk mund ta pranoj”, shtoi ai.

Abazoviç ka falënderuar edhe partnerët ndërkombëtarë, të cilët, siç tha ai, që nga mëngjesi i së shtunës kanë qenë një mbështetje e madhe për institucionet e sistemit në ekspozimin e sulmeve dhe mbrojtjen e të dhënave të qytetarëve.

Mali i Zi është një ndër shtetet që i ka vendosur sanksione shtetit rus pas pushtimit të Ukrainës./M.K/dritare.net