Na ndiqni edhe në

Kosova dhe Rajoni

100 milionë euro të padeklaruara/ Familjarët nuk tërheqin dot pasurinë e gazetarit grek pas vdekjes!

100 milionë euro të padeklaruara/ Familjarët nuk tërheqin

Gazetari i njohur investigativ grek Giorgos Tragas, u nda nga jeta në moshën 72-vjeçare pasi la pas 100 milionë euro pasuri të akumuluar. Megjithatë familjarët e tij nuk mund të përfitojnë asgjë nga kjo pasuri përrallore.

Kjo sepse Autoriteti i Pastrimit të Parave kërkoi informacion mbi kompanitë e George Tragas, bilancet e tyre dhe llogaritë bankare që ai mbante individualisht ose me persona të tjerë. Autoritetet kanë identifikuar se pasuria e George Tragas përfshin 17 prona, depozita në banka të huaja dhe vendase si dhe në kasaforta bankare.

Pak më pak se 10 shufra ari me origjinë të panjohur u gjetën në një kasafortë bankare jashtë vendit dhe pa asnjë dokument zyrtar në letër që konfirmonte ligjshmërinë e blerjes së tyre. Pronat që u zbuluan janë dy në shtet, dy në Mykonos, katër në Monako, një në Paris, një në Saint Tropez. Prona e tij përfshin gjithashtu apartamente në Uashington, Beverly Hills, Las Vegas, Miami dhe një në Kullën Olimpike në 5th Avenue në Manhattan, etj. Kreditë nuk janë shlyer kurrë. Për më tepër, u zbulua se kreditë e marra nga George Tragas nga bankat greke nuk u shlyen kurrë.

100 milionë euro të padeklaruara/ Familjarët nuk tërheqin

Ky mosjustifikim i pasurisë përrallore ka sjellë ngrirjen e të gjitha pasurive dhe depozitave bankare që ai mbante si individualisht ashtu edhe me bashkëshorten e tij Maria Carra. Ajo figuron se ka llogari të përbashkëta bankare dhe ka marrë pjesë si aksionere në bizneset e tyre. Personat e përfshirë, të cilët janë vënë në mikroskop të autoriteteve, mësohet se janë 3 deri në 4 bashkëpunëtorë të ngushtë, të cilët kanë marrë pjesë si në veprimtarinë e biznesit të George Tragas, ashtu edhe në ndërmjetësimin dhe lehtësimin e lëvizjes së shumave të mëdha dhe blerja e pasurive të paluajtshme etj. Deri tani nuk ka asnjë përfshirje të fëmijëve të tij, Giannis dhe Frederikou (Freddy) Traga, as në llogaritë bankare jashtë vendit dhe as në procesin e marrjes së pasurisë së babait të tyre.

Familjarët pritet të shkojnë në gjykatë

Nëse gruaja dhe fëmijët e tij pranojnë një trashëgimi, do të shpallen fajtorë, pasi do të ndiqen penalisht për pastrim parash dhe pasurim të pabazë. Megjithatë, familjarët e gazetarit të ndjerë pritet të ushtrojnë të gjitha mjetet juridike për prishjen e vendimit për sekuestrimin e pasurisë së tij.

Angazhimi në politikë dhe karriera

Në shkurt 2021, George Tragas njoftoi themelimin e një partie politike të quajtur "Njerëz të Lirë "». Qëllimi i tij, tha ai, ishte të siguronte demokracinë, luftën kundër papunësisë dhe krizën ekonomike që lindi për shkak të pandemisë së koronavirusit në Greqi.

Gazetari nga Greqia Giorgos Tragas u nda nga jeta në moshën 72-vjeçare mëngjesin e së martës, pasi luftoi me koronavirusin, i pavaksinuar, në ICU të spitalit Sotiria.Tragas kishte një komplikacion në zemër që çoi në intubim, duke shkaktuar edemë pulmonare. Fatkeqësisht ai nuk duroi dot dhe u nda nga jeta në orët e para të mëngjesit.

Tragas lindi më 30 korrik 1949, në Metaxourgeio. Babai i tij ishte gjinekolog. Filloi të shkruajë artikuj në vend që në moshë të vogël dhe punoi për revistën Images of Eleni Vlachou, ndërsa vazhdoi të punojë në faqet sportive të Mesimvrinit për ndeshjet e futbollit. Ai përveç gazetarit ka qenë edhe botues i botimeve “Çora”, “Crash” dhe “Anexartisia”. Në televizion, ai prezantoi në SKAI-n e vjetër (tani Alfa) emisionet Pa Anestezion dhe Viva si dhe emisione të tjera./M.K/dritare.net