Na ndiqni edhe në

Kosova dhe Rajoni

Çfarë pritet nga zgjedhjet nesër në Serbi!

Çfarë pritet nga zgjedhjet nesër në Serbi!

Beograd, Serbi/ABC NEWS

Presidenti serb Aleksander Vuçiç, i cili ka lidhje të ngushta me Rusinë dhe ka refuzuar të vendosë sanksione kundër Moskës pas pushtimit në Ukrainë, pritet të marrë sërish kontrollin e vendit, duke bërë kështu që kohëzgjatja e pushtetit të tij të jetë mbi 1 dekadë.

Nesër në Serbi do të ketë zgjedhje kombëtare. Sondazhet parashikojnë se Vuçiç, një populist që është mburrur për lidhjet e tij personale me presidentin rus Vladimir Putin, do të fitojë edhe një mandat pesëvjeçar si president. Partia e tij Progresive Serbe e krahut të djathtë gjithashtu pritet të vazhdojë të dominojë parlamentin e vendit.

Por sondazhet treguan një garë të ngushtë të qeverisjes vendore në kryeqytet, Beograd. Një humbje për partinë e Vuçiçit atje mund të minojë sundimin e tij gjithnjë e më autokratik.

Shumica e partive politike që marrin pjesë në zgjedhjet presidenciale, të përgjithshme dhe komunale anojnë djathtas, duke reflektuar qëndrimet konservatore mbizotëruese në mesin e 6.5 milionë votuesve të Serbisë. Por një koalicion i ri i të majtës së Gjelbër që bën fushatë mbi nevojën për të trajtuar problemet mjedisore të neglizhuara prej kohësh po nxjerr gjithashtu kandidatë.

Zyrtarët e partisë opozitare thonë se lufta e Rusisë në Ukrainë vetëm sa ka forcuar dominimin e Vuçiçit në politikën serbe dhe median kryesore. Menjëherë pasi tanket ruse hynë në Ukrainë, slogani zgjedhor i presidentit ndryshoi në “Paqe. Stabilitet. Vuçiç.”

“Lufta ka larguar vëmendjen e publikut nga ajo që po ndodh në Serbi dhe sigurisht, me mbështetjen e medias, i mundësoi Vuçiçit të fajësojë krizën për gjithçka që nuk shkon në Serbi”, tha Dragan Djilas, një udhëheqës i koalicionit më të madh opozitar Serbia e Bashkuar, në një intervistë.

“Këtu publikohen çdo ditë artikuj se si një kilogram bukë kushton 9 euro në Itali dhe Gjermani, se si nuk kanë karburant, si do të kenë pulla ushqimore dhe sa mirë jemi ne”, tha Djilas. “Njerëzit janë të frikësuar dhe kjo u përshtatet gjithmonë autoriteteve, sepse njerëzit mendojnë: “Mos ndryshojmë asgjë tani’”(pra drejtuesit).

Serbia, një aleate tradicionale ruse, ka refuzuar thirrjet nga Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara për t'u bashkuar me sanksionet kundër Moskës, duke përmendur interesat kombëtare. Përfaqësuesi i vendit në Kombet e Bashkuara votoi në favor të një rezolute që dënon sulmin e Moskës ndaj Ukrainës si shkelje të ligjit ndërkombëtar.

Pavarësisht se qeveria serbe thotë se po kërkon anëtarësimin në BE, Vuçiç dhe aleatët e tij janë përmbajtur nga dënimi i Rusisë për pushtimin, një shenjë e mundshme që ata duan të shmangin largimin e votuesve pro-rusë përpara zgjedhjeve të së dielës.

Pjesa më e madhe e ndjenjave pro-ruse mes serbëve vjen nga urrejtja e tyre ndaj NATO-s; aleanca ushtarake perëndimore bombardoi vendin në vitin 1999 për të ndaluar një goditje të përgjakshme serbe ndaj shqiptarëve etnikë që kërkonin pavarësinë e Kosovës, një provincë serbe në atë kohë.

Ish-ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiq tha se vendosja e sanksioneve ndaj Rusisë do të ishte e barabartë me "vetëvrasje politike" sepse Moska ka bllokuar anëtarësimin në OKB për Kosovën, e cila shpalli pavarësinë në vitin 2008.

“Nëse jemi të gatshëm të heqim dorë nga Kosova, atëherë mund të vendosim sanksione ndaj Rusisë”, tha Daçiç. “Por nëse nuk jemi gati, atëherë nuk mundemi.”

Mijëra njerëz në Serbi kanë dalë në mitingje pro-Putinit gjatë pushtimit pesë-javor, duke valëvitur flamujt rusë dhe duke shfaqur shkronjën Z ​​- një simbol që shihet në automjetet ushtarake ruse në Ukrainë. Mbështetja për Moskën e bën Serbinë më larg Evropës.

Zyrtarët e opozitës thanë se pavarësisht kontrollit pothuajse të plotë të medias nga Vuçiç dhe narrativës pro-ruse që është krijuar përpara zgjedhjeve, ata presin një rezultat të mirë të dielën.

Sondazhet zgjedhore parashikojnë se Vuçiç do të fitojë zgjedhjet presidenciale të dielën. Nëse ai nuk merr më shumë se 50% të votave, ai do të përballet me një balotazh të paparashikueshëm brenda dy javësh, me gjasë kundër kandidatit të opozitës Zdravko Ponos, një ish-gjeneral i ushtrisë i arsimuar në Perëndim.

Zgjedhjet për ligjvënësit e Asamblesë Kombëtare nuk ishin planifikuar deri në vitin 2024, por Vuçiç thirri një votim të parakohshëm pas kritikave nga BE se zgjedhjet e Serbisë në vitin 2020 nuk ishin të lira dhe të drejta. Opozita i bojkotoi ato zgjedhje.

"Unë nuk shoh ndonjë ndryshim midis këtyre zgjedhjeve dhe atyre dy viteve më parë," tha analisti politik Slobodan Stupar. "Do të formohet një parlament në të cilin Vuçiç do të ketë më pak ligjvënës se tani. Ai do të jetë në gjendje t'i thotë Evropës, 'Po , ne jemi vend demokratik, shiko sa armiq kam në parlament.'"/L.F-dritare.net