Na ndiqni edhe në

Kosova dhe Rajoni

Dialogu Kosovë-Serbi në Bruksel/ Lajçak: S’ka marrëveshje për targat!

Dialogu Kosovë-Serbi në Bruksel/ Lajçak: S’ka

Ka përfunduar takimi në Bruksel mes Kosovës dhe Serbisë dhe sërish nuk është gjetur gjuha e marrëveshjes.

Përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi dhe çështje të tjera rajonale të Ballkanit Perëndimor, Miroslav Lajçak, ka njoftuar se nuk është arritur asnjë marrëveshje për targat në Bruksel, në takimin ndërmjet kryenegociatorëve nga Kosova dhe Serbia.

Ai ka thënë se rezultatet nga takimi janë të përziera. Megjithatë, ka thënë Lajçak, është shënuar progres në çështje të tjera, sidomos në atë të energjisë.

Dialogu Kosovë-Serbi në Bruksel/ Lajçak: S’ka

Dialogu Kosovë-Serbi në Bruksel/ Lajçak: S’ka

“Sapo përfunduam takimin e sotshëm të kryenegociatorëve në Bruksel. Rezultatet janë të përziera. Fatkeqësisht, asnjë marrëveshje nuk është arritur për targat, megjithatë është shënuar progres në fusha të tjera, përfshirë energjinë. Puna do të vazhdojë”, ka shkruar Lajçak.

Marrëveshja e përkohshme e targave ka përfunduar më 21 prill megjithatë makinat kanë vazhduar të vendosin letrat ngjitëse bazuar në marrëveshjen e përkohshme e cila ishte arritur në tetor mes kryenegociatorëve Bislimi dhe Petkovic në Bruksel./M.K/dritare.net