Na ndiqni edhe në

Kosova dhe Rajoni

BE-ja bie dakord për hapat e parë drejt deeskalimit në Kosovë

BE-ja bie dakord për hapat e parë drejt deeskalimit në

Përfaqësuesi special i BE-së në Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak u shpreh sot se është rënë dakord për hapat e parë drejt deeskalimit në Kosovë.
“Kam zhvilluar sot në Bratislavë diskutime intensive dypalëshe me zëvendëskryeministrin e Kosovës Bislimi Besniku për deeskalimin e situatës në veri të Kosovës, në përputhje me Deklaratën e 27-të të BE-së të 3 qershorit, dhe për rrugën përpara në zbatim të të gjitha marrëveshjeve të dialogut.
Kemi rënë dakord për hapat e parë drejt këtij qëllimi.”, u shpreh Lajçak./K.C/dritare.net