Na ndiqni edhe në

Kosova dhe Rajoni

Anulohet vizita e ministrit rus Lavrov në Serbi, zbulohet arsyeja!

Anulohet vizita e ministrit rus Lavrov në Serbi, zbulohet arsyeja!

Një vizitë në Serbi e Ministrit të Jashtëm rus Sergei Lavrov më 6-7 qershor është anuluar për shkak se tre nga fqinjët e Serbisë refuzojnë të lejojnë aeroplanin e tij të përdorë hapësirën e tyre ajrore. Anëtari i BE-së, Bullgaria vendosi ndalimin e fluturimeve, së bashku me Maqedoninë e Veriut dhe Malin e Zi vende që shpresojnë, si Serbia, të anëtarësohen në BE.

Ministria e Jashtme e Rusisë konfirmoi anulimin. Pushtimi rus i Ukrainës shkaktoi një ndalim të hapësirës ajrore të BE-së.

Ndërsa Serbia mbetet miqësore me Rusinë.

Serbia nuk i është bashkuar sanksioneve të gjera të BE-së kundër Rusisë. BE-ja dhe Britania e Madhe vendosën një ndalim të përgjithshëm të fluturimeve për avionët rusë duke përfshirë avionët privatë të oligarkëve, disa ditë pas pushtimit të 24 shkurtit.

Si shumë vende të tjera evropiane, Serbia mbështetet shumë në gazin rus. Z. Lavrov do të kishte pasur bisedime në Beograd me presidentin Aleksandar Vuçiq.

Kremlini mbështet fuqishëm refuzimin e Serbisë për të njohur pavarësinë e Kosovës. Rusia u zemërua nga fushata e bombardimeve të NATO-s kundër Serbisë në vitin 1999 gjatë luftës në Kosovë.

Duke komentuar lëvizjen ballkanike për të ndaluar fluturimin e zotit Lavrov, një burim i ministrisë së jashtme ruse tha se "diplomacia jonë ende nuk e ka zotëruar teleportimin".

Në fillim të marsit, mijëra serbë pro-rusë marshuan nëpër Beograd, duke reflektuar lidhjet tradicionalisht të ngushta të vendeve./BBC/M.T/dritare.net