Na ndiqni edhe në

Kosova dhe Rajoni

Abazoviç pro ‘Ballkanit të Hapur’: Është i bërë për 6 shtete, Kosova përfiton më shumë!

Abazoviç pro ‘Ballkanit të Hapur’: Është i
Dritan Abazoviç, kryeministri i parë shqiptar i Malit të Zi tha ditën e sotme se është pro iniciativës rajonale “Ballkani i Hapur”.

Abazoviç tha në një intervistë se kjo iniciativë është e krijuar që brenda vetes t’i ketë të gjashtë shtetet e Ballkanit Perëndimor dhe se Kosova është ajo që përfiton më së shumti.

“Ballkani i Hapur” është i bërë për gjashtë shtete, nuk është i bërë për pesë shtete e gjysmë ose tre shtete e gjysmë, ose për 4.7 shtete, por për gjashtë shtete. Gjithkush që bën pjesë përfaqëson shtetin e vet. Mendimi im, ndoshta jam gabim, është se interesi më i madh në rajon është i Kosovës që të jetë në çdo iniciativë rajonale”, u shpreh Abazoviç./M.K/dritare.net