Ja cila mund të jetë origjina e virusit kinez!

Një virus në Kinë ka marrë jetën e 17 njerëzve dhe është përhapur në disa provinca, si dhe në SHBA, Tajlandë dhe në Korenë e Jugut. Shkencëtarët përmes analizave kane hedhur hipotezën se gjarpërinjtë mund të jenë burimi i përhapjes së virusit të tmerrshëm kinez.

Krumi është një lloj gjarpri helmues, i cili gjendet në pjesën më të madhe të Kinës qendrore dhe jugore gjithashtu në Azinë Juglindore.

Shkencëtarët krahasuan  mostrat e këtij virusi, të marrë te pacientët e infektuar, me kodet e proteina që gjenden në kafshë të ndryshme si zogjtë, gjarpërinjtë, iriqët dhe lakuriqët e natës.

Ata zbuluan se mostra përputhet me proteinat që gjenden te gjarpërinjtë. Por ende ka dyshime pasi ky lloj i gjarpërinjve ushqehet me lakuriqë, ndaj mendohet se virusi kinez mund të jetë transmetuar nga to te gjarpërinjtë, e më pas te njerëzit.

LEXO DHE :  Nevina Shtylla tregon sa para shpenzon në një muaj

Por në fakt ky nuk është një rezultat përfundimtar, pasi shkencëtarët duhet të bëjnë një analizë të thellë përmes eksperimenteve laboratorike për të gjetur origjinën e këtij virusi. Por ky rast i këtij virusi, risjell edhe një herë në vëmendje alarmin se njerëzit duhet të ndalojnë konsumimin e kafshëve të egra, për të parandaluar përhapjen e infeksioneve të tilla.

Përgjigjet për të gjithë pyetjet në lidhje me virusin e ri në Kinë, i gjeni në këtë artikull. /L.F-dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.