Na ndiqni edhe në

Bota

Turqia blen vaksinën kineze/Nis aplikimin më 11 dhjetor!

Turqia blen vaksinën kineze/Nis aplikimin më 11 dhjetor!

Turqia do të nisë vaksinimin kundër koronavirusit më 11 dhjetor dhe të parët do të vaksinohet punonjësit e kujdesit shëndetësor. Njoftimi ka ardhur nga Ministria turke e Shëndetësisë, duke nënvizuar se brenda muajit vendi do të ketë 20 milionë doza të vaksinën kineze “Sinovac”.

Vaksinat në fazë eksperimentale janë aplikuar te 12 mijë vullnetarë në 12 provinca të Turqisë, te personeli shëndetësor dhe qytetarë të grupmoshës 18-59 vjeç./M.M-dritare.net