Na ndiqni edhe në

Bota

Pas 17 vitesh, Gjykata e Lartë në SHBA lejon ekzekutimin federal

Pas 17 vitesh, Gjykata e Lartë në SHBA lejon ekzekutimin federal

Gjykata e Lartë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, pas 17 vitesh ka lejuar ekzekutimin federal. I pari që do të përballet me dënimin me vdekje është vrasësi i trefishtë Daniel Lewis Lee, i cili ka vrarë një çift dhe fëmijën e tyre 8-vjeçar.

Pas 17 vitesh, Gjykata e Lartë në SHBA lejon ekzekutimin federal
DANIEL LEE

Disa ekzekutime janë vonuar për shkak se një gjykatës tha të hënën se ka ende sfida juridike të pazgjidhura kundër departamentit të drejtësisë.

Të burgosurit e dënuar kanë argumentuar se injeksione vdekjeprurëse përbëjnë "dënime mizore dhe të pazakonta"./E.B-dritare.net