Na ndiqni edhe në

Bota

Nancy Pelosi reagon për herë të parë pas vizitës në Taipei: Kina po përpiqet ta izolojë!

Nancy Pelosi reagon për herë të parë pas vizitës

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara, Nancy Pelosi, ka komentuar udhëtimin e saj në Tajvan për herë të parë që nga largimi. Në një konferencë për shtyp, ajo përsëriti shumë herë se dëshironte paqen në ishullin vetëqeverisës dhe që status quo-ja të vazhdojë.

Por ajo akuzoi Kinën se po përpiqej të izolonte Tajvanin në shumë mënyra dhe tha se nuk mund ta pengonte atë dhe zyrtarë të tjerë amerikanë të vizitonin, duke vënë në dukje se qeveria kineze nuk e kontrollonte orarin e tyre të udhëtimit.

Pelosi është politikania më e lartë amerikane që ka vizituar Tajvanin në 25 vjet. por udhëtimi nuk kishte të bënte me të, tha ajo: ishte për të festuar Tajvanin dhe demokracinë e tij të lulëzuar./Xh.Xh/dritare.net