Na ndiqni edhe në

Bota

Çfarë armësh po i jep Mbretëria e Bashkuar Ukrainës!

Çfarë armësh po i jep Mbretëria e Bashkuar Ukrainës!

Boris Johnson ka bërë thirrje për më shumë mbështetje ushtarake për Ukrainën, pasi ajo po Lufton me forcat ruse në lindje të vendit.

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar tha se trupat ruse po vazhdonin të varriteshin nëpër tokë në rajonin e Donbasit, duke bërë përparim të ngadalshëm, por jo të padukshëm.

Ai tha se sistemet e shumta të raketave lëshuese, të cilat janë kërkuar në mënyrë të përsëritur nga Kievi, mund të ndihmojnë Ukrainën të mbrohet kundër asaj që ai e quajti artileri shumë brutale ruse.

Çfarë armësh po i jep Mbretëria e Bashkuar Ukrainës!

Qeveria ka premtuar 1.3 miliardë paund (1.6 miliardë dollarë) për mbështetje ushtarake për Ukrainën. Mbretëria e Bashkuar ka furnizuar me mijëra pajisje deri tani, duke përfshirë 5,000 armë antitank Nlaw, të cilat shumë analistë besojnë se kanë pasur një ndikim të madh në rrjedhën e konfliktit.

"Nlaw ishte absolutisht kritik për sprapsjen e goditjeve ruse në tokë në fazat e hershme të luftës," sipas Justin Bronk, i Institutit Mbretëror të Shërbimeve të Bashkuara.

Furnizimet e tjera të Mbretërisë së Bashkuar për Ukrainën përfshijnë raketa me rreze të shkurtër veprimi Brimstone 1, automjete të blinduara Mastiff, dronë të rëndë, eksplozivë, sisteme të mbrojtjes ajrore, pajisje për shikim natën dhe municione tipi i armëve të vogla./M.K/dritare.net