Na ndiqni edhe në

Bota

Flasin ekspertët/ Këtë javë pritet autorizimi i vaksinave për fëmijët!

Flasin ekspertët/ Këtë javë pritet autorizimi i vaksinave

Administrata Amerikane e Barnave (FDA) së shpejti mund të autorizojë një vaksinë Pfizer/BioNTech kovid për fëmijët e vegjël, thanë ekspertët, "një zhvillim që ofron shpresë në mes të një kohe të rrezikshme dhe pandemisë për fëmijët, të cilët përbëjnë një të katërtën e të gjitha rasteve të raportuara javën e kaluar."

Ky proces po ndodh pasi totali i dytë më i lartë i rasteve të reja tek fëmijët u raportua javën e kaluar dhe rastet në mesin e këtij grupi vazhdojnë të rriten në mënyrë eksponenciale, sipas të dhënave nga Akademia Amerikane e Pediatrisë e botuara të hënën.

Dhe me përhapjen e rasteve, normat e shtrimit në spital janë të larta. Mesatarisht 311 fëmijë u shtruan në spital me kovid çdo ditë gjatë javës së kaluar, sipas të dhënave nga Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC).

Në Pitsburg, zyrtarët në Spitalin e Fëmijëve UPMC thanë se po shohin një numër "historik" të fëmijëve që vijnë në Departamentin e Urgjencës. Një tendë u ngrit jashtë dhomës së urgjencës për të ndihmuar në akomodimin e më shumë pacientëve, tha spitali në një postim në mediat sociale.
Aktualisht, amerikanët më të rinj që kanë të drejtë për vaksinim janë 12-vjeçarët, dhe shkalla e vaksinimit të adoleshentëve është akoma duke arritur në gjysmën e rrugës, sipas një analize të CNN të të dhënave nga CDC.

Provimet janë duke u zhvilluar për fëmijët më të vegjël dhe Pfizer/BioNTech njoftoi për shtyp të hënën se një provë tregoi se vaksina e tyre me dy doza ishte e sigurt dhe gjeneroi një përgjigje "të fortë" të antitrupave tek fëmijët 5 deri në 11 vjeç.
Zgjerimi i qasjes ndaj vaksinave do të ishte i rëndësishëm si për mbrojtjen e fëmijëve ashtu edhe për t'i dhënë fund kontrollit që virusi ka në SHBA për të gjithë, tha Dr Peter Hotez./CNN/M.T/dritare.net