Na ndiqni edhe në

Bota

Angelina Mango fiton Sanremo 2024!

Angelina Mango fiton Sanremo 2024!

Pas 10 vitesh një grua ka arritur të fitojë festivalin e Sanremo. Angelina Mango është vajza 22-vjeçare që triumfoi me këngën “Mërzia”. Angelina Mango mori 40.3 përqind të votave në tre mënyrat: Televotim, Press Room dhe juria e radios.

Për herë të fundit Sanremo ishte fituar nga një grua në vitin 2014, ku Arisa mori çmimin e parë me "Controvento".

Karriera e Angelina Mango:

Njëzet e dy vjeçe me origjinë nga Lagonegro, në provincën e Potenzës, dhe me muzikën në gjak. Një karrierë që filloi shumë e re përkrah babait të saj, i cili vdiq në vitin 2014, në projekte të ndryshme, e cila u pasua në vitin 2021 nga Monolocale, albumi i saj i parë dhe debutimi i saj i vërtetë në skenë në vitin 2022 në Concertone del Primo Maggio së bashku me vëllain e saj, Filippo.

Për të arritur më pas tek Amici, tek këngët Voglia di vive, albumi i dytë Voglia di vive dhe Festivali i lakmuar i Sanremos: “Për momentin Po mundohem ta shtyj panikun, sepse paniku është i bukur kur është edhe entuziazëm, kur është adrenalinë, - rrëfeu ajo, - edhe tani të jesh këtu më tremb pak. Por nga ana tjetër jam shumë krenare që jam këtu, të jem në gjendje ta gjej veten këtu thjesht më bën të mendoj 'Kënaqu dhe ji i lumtur me atë që po bën'”./dritare.net