Na ndiqni edhe në

Bota

Aktorja e Hollivudit: Jam diagnostikuar me kancer, por jam me fat!

Aktorja e Hollivudit: Jam diagnostikuar me kancer, por jam me fat!

Aktorja Jane Fonda ka zbuluar se është diagnostikuar me kancer dhe po bën kimioterapi. Në një postim për ndjekësit e saj në Instagram, 84-vjeçarja tha se ka limfomën jo-Hodgkin.


Fonda e përshkroi atë si një kancer shumë të trajtueshëm, kështu që ndihem shumë me fat, tha më tej ajo. Ikona e Hollivudit përdori postimin e saj për të theksuar gjendjen e kujdesit shëndetësor në SHBA dhe tha se do të vazhdojë me aktivizmin e saj për klimën.

Ajo shkroi se ndihej me fat sepse kam sigurim shëndetësor dhe akses në mjekët dhe trajtimet më të mira.
“E kuptoj, dhe është e dhimbshme, që jam i privilegjuar në këtë.

Pothuajse çdo familje në Amerikë është dashur të përballet me kancerin në një kohë ose në një tjetër dhe shumë nuk kanë akses në kujdesin shëndetësor cilësor që unë marr dhe kjo nuk është e drejtë", shkroi aktorja.


Limfoma jo-Hodgkin është një kancer më pak i zakonshëm që zhvillohet në sistemin limfatik, rrjeti i gjerë i enëve dhe gjëndrave në trup.

Fonda shkroi se ajo do t'i nënshtrohet gjashtë muajsh një kimioterapie, por nuk do të lejojë që kjo të ndërhyjë në aktivizmin e saj për klimën.

Aktorja fituese e Oskarit bëri debutimin e saj në vitin 1960, duke u bërë e famshme për luajtjen në filma duke përfshirë Barbarella, Nine to Five dhe On Golden Pond. Performanca e saj më e fundit ishte në serialin komedi të Netflix, Grace and Frankie.
Fonda njihet edhe si aktiviste politike. Në vitet 1960 ajo kundërshtoi me zë të lartë Luftën e Vietnamit./Xh.Xh/dritare.net