Na ndiqni edhe në

Sport

Manchester City ia del, fiton betejën ligjore me UEFA

Manchester City ia del, fiton betejën ligjore me UEFA

Manchester City më në fund ia ka dalë të fitojë betejën ligjore me UEFA në Gjykatën e Arbitrazhit Sportiv në Lozanë. Kjo e fundit pranoi apelin e bërë nga klubi anglez dhe hodhi poshtë dënimin e dhënë nga qeveria e futbollit evropian për përjashtimin e citizens nga kompeticionet evropiane për dy sezonet e ardhshme.

Mirëpo Manchester City nuk ka shpëtuar pa asnjë dënim , pasi CAS vendosi të lërë në fuqi sanksionimin me gjobë , por në një masë më të reduktuar nga 30 në 10 milionë euro.

UEFA e dënoi Manchester City në 14 shkurt për thyerje të rregullave të Fair Play Financiar , klubi anglez reagoi duke apeluar çështjen në Gjykatën e Arbitrazhit Sportiv , e cila zhvilloi seancën dëgjimore të kësaj çështje në datat 8,9 dhe 10 qershor. Pasi studioi çështjen , u vendos rrëzimi i dënimit të UEFA kundrejt Manchester City.

Ky lajm fantastik e shuan frikën dhe e qetëson situatën tek klubi anglez. Tani Guardiolës dhe lojtarëve të tij u mbetet të përqendrohen tek Liga e Kampionëve e këtij sezoni dhe ndeshjen e ardhshme e kanë ndaj Real Madrit./R.P-dritare.net