Na ndiqni edhe në

Shëndet

Këshilla të vlefshme. Si të përballeni me ankthin e shtatzënisë që vjen pasi e keni përjetuar një abort!

Këshilla të vlefshme. Si të përballeni me ankthin e

Siç tha Chrissy Teigen në njoftimin e saj të fundit për shtatzëninë, nuk mund t'i shpëtoni ankthit kur jeni duke pritur një fëmijë ylber.

Kur Chrissy Teigen ndau javën e kaluar lajmin se ajo dhe bashkëshorti John Legend janë në pritje të një fëmije pas humbjes tragjike të djalit të tyre, Jack, në një abort në tremujorin e dytë dy vjet më parë, ajo u prit me një mbështetje të madhe. Shumë njerëz lidheshin me humbjen e familjes dhe ishin të etur të dëgjonin për këtë zhvillim në historinë e tyre, veçanërisht pasi Teigen tregoi se ajo kishte bërë një cikël fertilizimi in vitro në mars.

Këshilla të vlefshme. Si të përballeni me ankthin e

“Gëzimi na ka mbushur sërish shtëpinë dhe zemrat”, ka shkruar modelja në Instagram , duke postuar një foto me barkun e lakuar. Duke shpjeguar se ajo e shtyu shpalljen e lajmit të lumtur sepse ishte "shumë nervoze". Teigen tha: "Unë nuk mendoj se do të largohem ndonjëherë nga një takim me më shumë emocione sesa nerva", duke përmbledhur ndjenjat e shumë prindërve që presin ardhjen e "foshnjës së tyre ylber", siç i referohen disa fëmijës që vjen pas një humbjeje.

Nëse jeni duke përjetuar gëzimin e mbështjellë me frikën që është shtatzënia pas humbjes, këtu janë disa gjëra që duhet t'i merrni parasysh ndërsa hipni në slitën emocionale të javëve të ardhshme.

Avokoni për veten tuaj.

Nëse nuk jeni një pacient i fertilitetit me akses në shumë ultratinguj të hershëm dhe keni nevojë për sigurinë për të parë rrahjet e zemrës së foshnjës, bisedoni me mjekun tuaj, këshilloi Jacqueline Fernando, një psikoterapiste nga Kalifornia e cila është e specializuar në çështjet e fertilitetit.

Gjeni një vend për të ndarë ndjenjat tuaja.


Ju mund ose nuk mund të dëshironi të ndani lajmet tuaja me familjen dhe miqtë, në varësi të asaj se sa besoni në mbështetjen e tyre, por kjo nuk do të thotë që nuk mund të gjeni hapësira të sigurta për të folur për atë që po kaloni. Merrni parasysh gjetjen e një grupi mbështetës.

“Dëgjimi i një nëne tjetër të thotë: “E di çfarë, unë kam qenë atje, ka kaq shumë fuqi edhe tek unë,” tha Fernando.


Një tjetër mundësi është gjetja e një terapisti që është i specializuar në këto çështje. Mjeku juaj mund të ketë rekomandime dhe zgjidh: Organizata Kombëtare e Infertilitetit mban listat e ofruesve të shëndetit mendor dhe grupeve mbështetëse. Spitalet gjithashtu mund të lehtësojnë grupet për shtatzënat bazuar në datat e duhura.

Megjithëse nuk është specifike për ata që kanë përjetuar humbje, një klasë yoga prenatale mund të ofrojë një lloj tjetër komuniteti, me bonusin shtesë që ata janë njerëz që nuk i njihni, kështu që mund të përqendroheni në të qenit shtatzënë në këtë moment dhe të mos shqetësoheni për atë që do të thoshit nëse do të abortoni.


Krijoni një ritual ose përkujtimor.


Nuk është për të gjithë, por disa njerëz gjejnë ngushëllim duke krijuar një ritual ose memorial për të nderuar fëmijën që humbën.

"Në mënyrë tipike, ne nuk kemi asgjë për të nderuar këtë jetë. Është një pikëllim shumë i çuditshëm. Nuk ka asgjë të prekshme”, tha Fernando, por kjo nuk të pengon të bësh diçka.
Mbjellja e një bime ose peme të veçantë, për shembull, mund të "sigurojë një mundësi për ppartnerët që të marrin një rol më aktiv në atë proces shërimi. Mund të marrin pjesë edhe fëmijë të tjerë. Fernando kujton gratë që i thanë asaj se ndërsa partnerët e tyre mund të mos flasin për humbjen, ndonjëherë mund të gjenden duke u kujdesur për pemën që mbolli familja.

Jepini vetes leje për të vendosur kufij.

Përveç vendosjes se kur dhe si të ndani lajmet e shtatzënisë tuaj, ju mund të vendosni kufij për të mbrojtur veten gjatë kësaj kohe emocionalisht të cenueshme.

Jepini vetes leje të kujdeseni për veten, nëse kjo do të thotë të qëndroni të ulur për një kohë, të mos flisni me njerëzit, kjo është ajo që duhet të bëni.
Duhet të mbroni hapësirën tuaj emocionale. Për shembull, nuk keni nevojë të merrni pjesë në ndonjë dush për fëmijë. Thjesht jepini vetes leje që të mos jeni të lumtur për shtatzënitë e të tjerëve.
Lumturia për shtatzëninë tuaj është mjaft sfidë. Sa më gjatë që shtatzënia të përparojë, njerëzit presin që ju të jeni të lumtur dhe ju nuk jeni të lumtur. Mos i bëni presion vetes për të kryer një lumturi që nuk e ndjeni.

Praktikoni kujdesin për veten.
Fernando theksoi rëndësinë e marrjes së gjërave një javë, ose një ditë, në një kohë. Dyzet javë mund të ndihen si një përjetësi. Kështu munden edhe 12 të parat.

Fernando sugjeroi vendosjen e qëllimeve të vogla dhe prioritizimin e reduktuesve të stresit, të tilla si ushqimi, ushtrimet dhe gjumi.

“Gjumi është shumë i rëndësishëm në luftimin e ankthit,” tha ajo.


Frymëmarrja e thjeshtë e thellë dhe meditimi janë mënyra për t'ju ndihmuar të kaloni ditën, tha Fernando, duke vënë në dukje se meditimi mund të marrë shumë forma. Noti, për shembull, ju ndihmon të përqendroheni në frymën dhe trupin tuajsi dhe ju lejon të numëroni goditjet, të cilat të gjitha janë meditative.
Nderoni çfarëdo ndjenje që po përjetoni dhe mos u nënshtroni t'i ndryshoni ato për pritshmëritë e të tjerëve ose për pritshmëritë tuaja.
Dhe nëse një copëz lumturie hyn fshehurazi në psikikën tuaj?

Ndonjëherë u kujtoj grave se nuk është e kufizuar, tha Fernando. Të parandalosh veten të ndiesh lumturi tani nuk do ta zbeh dhimbjen e një humbjeje në të ardhmen./Huffingtonpost/Xh.Xh/dritare.net