Na ndiqni edhe në

Opinione

Para 21 Janarit, ndëshkimet e tjera për Berishën janë si kafetë e Nexhmijes!

Para 21 Janarit, ndëshkimet e tjera për Berishën janë si

Nga Mero Baze

Gjykata e Strasburgut i ka bërë një vlerësim thelbësor mosndëshkueshmërisë për rastin e 21 janarit, duke trajtuar rastin e Aleks Nikaj, të vrarit të katërt të 21 Janarit, tek vrasja e të ciklit ndërthuren, vrasja politike, prishja e qëllimshme e provave duke ndërruar tytën e pistoletës nga vet Garda si dhe dyshimet për implikime personale të drejtuesit të Gardës.

Nëse për gjithë 21 Janarin, Sali Berisha ka përgjegjësi direkt, për hapjen e zjarrit mbi demonstrues të paarmatosur dhe të parrezikshëm në momentin që po largoheshin, për pengim të hetimeve duke mos dorëzuar oficerët e gardës për hetim dhe për prishje të provave në vendin e krimit duke fshirë fishekët nga oborri dhe fshirje të serverit të kryeministrisë, për Aleks Nikën ka dhe një provë tjetër shtesë, atë të ndërrimit të tytës së pistoletës për të mos u njehsuar me plumbin e gjetur në trupin e tij.

Pra kemi një sër aktesh të vetëdijshme për prishje provash pengim hetimesh dhe mbi të gjitha urdhër për zjarr, që lidhen direkt me Sali Berishën, të cilat nuk janë hetuar kurrë. Madje rasti i Sali Berishës si një kryeministër i përshirë direkt në një ngjarje kaq kriminale, me sfond politik, mund të jetë i vetmi në botë, ku autori i krimit nuk është thirrur as për ti marrë dëshmi për atë që ka ndodhur.

Kur hetohet Sali Berisha për favorizimin e vajzës së tij për të marr klubin Partizani dhe për të përfituar disa hallka të privatizimit dhe përmes kapjes së shtetit, kemi parasysh që jemi përball të një fenomeni të vjedhjes me ligj.

Vjedhja me ligj nënkupton një kryeministër të kapur nga familja që bën ligje dhe VKM që ndihmojnë familjen e tij të pasurohet. Në finale familjarët e tij kanë përdorur ligjet e babait për tu bërë milioner. Kjo është kapje shteti dhe për këtë po hetohet.

Kur hetohet Sali Berisha për rastin e Gërdecit kemi të bëjmë po me kapje shteti. Djali i ka kërkuar babait disa VKM që kalojnë biznesin e demontimit në duart e djalit dhe shokëve të tij dhe ia i ka bërë të gjitha që dhe djali të vjedh me ligj. Në fund ajo histori ka përfunduar tragjikisht me 26 të vdekur, por dhe mund të mos kishte përfunduar ashtu. Përsëri ishte krim, pasi ai nuk u nis të vriste 26 vet por të bënte miliona.

Por 21 Janari është krejt ndryshe nga historitë e pasurimit të djalit dhe vajzës së tij. 21 Janari nuk është vrasje me ligj.

21 Janari është vrasje kundër gjithë ligjeve dhe mbrojtje nga ndëshkimi duke shkelur të gjitha ligjet.

Sali Berisha i shpalli luftë Republikës, i shpalli luftë Presidentit duke e quajtur puçist, i shpalli luftë kryeprokurores duke e quajtur “lavire bulevardi”, u shpalli luftë katër gazetarëve duke iu quajtur puçist, dhe ngriti një komision hetimor qesharak që tu bënte gjyqin politik hetimeve të mundshme.

Ja arriti qëllimit pasi arriti të shmang hetimin e tij dhe të varros provat . Por nuk arriti të fshih gjurmët e krimit.

Refuzimi për të dorëzuar oficerët është i dokumentuar me shkrim.

Refuzimi për mos lejuar prokurorët në vendin e ngjarjes është i dokumentuar.

Refuzimi për të dorëzuar serverin atë ditë dhe pastaj fshirja natën e 21 janarit sipas ekspertizës amerikane është i dokumentuar.

Ndërrimi i tytës së armës që vrau Aleks Nikën është i dokumentuar.

Betimi i tij se do vriste jo 3 por tre mijë është i dokumentuar. Vullneti i tij politik për ti dal zot gjithë ngjarjes është i dokumentuar.

Dhe të gjithë këto janë kundër çdo ligji.

Tani vajzës së tij po i hetohen pasuritë dhe ja kanë marrë burrin në burg pse ka përdorur pushtetin babait për të vjedhur. Djali i tij po kërkon avokat se i ka ardhur dita të paraqitet bashkë me të në SPAK për pasuritë e tij të vëna nga pushteti i babait.

Por Sali Berisha akoma nuk është pyetur (dhe kjo nuk duhet harruar kurrë), akoma nuk është pyetur pse vrau më 21 Janar. Akoma shteti shqiptar nuk ka një dëshmi të vrasësit të vetdeklaruar pse ka vrarë. Dhe nuk ja ka marrë këtë dëshmi nga frika e pushtetit të tij në atë kohë dhe nga pazaret politike pas saj.

Tani Berisha është nën masa sigurie nga drejtësia për abuzim me pushtetin tek pronat e Klubit Partizani. Mund të merret po ashtu i pandehur dhe për historitë e tjera të korrupsioni. Por të gjitha këto janë një shaka para përgjegjësisë së tij direkte të vrasjes së qëllimshme në emër të pushtetit më 21 Janar.

Vrasjet nuk parashkruhen. Vrasjet e Hekuran Dedës dhe Aleks Nikës janë ende të vrarë të pahetuara për shkak të prishjes së provave prej tij.

Nëse ai dënohet pse bëri dhëndrin milioner dhe nuk dënohet pse ka lënë tetë fëmijë jetimë duke çuar në botën tjetër katër protestues, do të jetë një shaka e hidhur me historinë e pluralizmit shqiptar. Si shakaja e dënimit të Nexhmije Hoxhës për kafe, në një vend ku pushteti i saj kishte bërë gjëma.