Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Silva Bino: Këto grupe në rrezik, do ta bëjnë falas vaksinën e gripit!

Silva Bino: Këto grupe në rrezik, do ta bëjnë falas

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu u shpreh ditën e sotme se, po përgatiten për vjeshtën dhe dimrin, ku edhe grupi stinor do t'i bashkëngjitet situatës së shkaktuar nga koronavirusi.

“Jemi të angazhuar për rritjen e mbulesës vaksinale ndaj gripit, e cila do të jetë falas për të gjithë kategoritë e rrezikuara, si pjesë e strategjisë tonë për të përballuar situatën e shkaktuar nga Covid-19. Deri tani kemi bere porosinë për serine e pare te vaksinave. Përgatitemi për të vijuar përballjen me epideminë e Covid, qe sipas strategjisë po forcojmë kapacitetet e testimit, gjurmimit, spitaleve e paralelisht me sëmundshmërinë tjetër qe është po kaq e rrezikshme. Rrisim kapacitetet për vaksinimin e sigurt, ndaj gripit për grupet e rriskuara.”, u shpreh Manastirliu.

Ndërkohë, shefja e Epidemiologjisë pranë ISHP-së, Silva Bino tha se kategoritë më të rrezikuara që do ta bëjnë vaksinën falas janë: “persona me sëmundje kronike, punonjësit shëndetësore, mësuesit apo kujdestarët për fëmijët si dhe fëmijët nga 2 deri 5 vjeç, sepse e transmetojnë më shumë gripin."