Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Shqiptari i madh Rexhep Qosja, feston ditëlindjen!

Shqiptari i madh Rexhep Qosja, feston ditëlindjen!

Akademiku i njohur shqiptar, profesor Rexhep Qosja, feston sot ditëlindjen. Me 25 qershor të vitit 1936 ai lindi në një nga tokat më të bukura shqiptare, Vuthaj. Ditëlindjet e profesor Qosjes, marrin çdo herë urime dhe bekime ndaj edhe në këtë 85 vjetor ato janë të shumta.

Shqiptari i madh Rexhep Qosja, feston ditëlindjen!

Dr. Rexhep Qosja është autor i rreth dyzet librave me studime për letërsinë dhe kritikë letrare, prozë artistike, tregime, romane dhe drama, publicistikë e shkrime polemike.

Shqiptari i madh Rexhep Qosja, feston ditëlindjen!

Me botimet, shkrimet, analizat dhe opinionet e tij brilante i ka dhënë shumë shqiptarëve, jo vetëm në Kosovë e Shqipëri, por kudo që janë. Pak njerëz si ai, i kanë mbetur kombit tonë.

Shqiptari i madh Rexhep Qosja, feston ditëlindjen!

Në qershor të 2014 gazetarja Rudina Xhunga realizoi një dokumentar kushtuar shqiptarit të madh shqiptar, profesor Rexhep Qosjes.

Ju ftojmë ta ndiqni të plotë!/M.T/dritare.net