Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Publikohen pamjet e arrestimit të dhunshëm që tronditën Amerikën!

Publikohen pamjet e arrestimit të dhunshëm që tronditën

Video që trondit Amerikën u publikua mbrëmjen e djeshme pak pas orës 19:00 nga policia e Memphisit dhe u rinis menjëherë në televizionin amerikan all-news.

Videoja në realitet janë katër video të marra nga kamera e agjentëve dhe nga një kamerë fikse ajrore dokumenton arrestimin, përleshjen, arratisjen dhe më në fund kapjen dhe rrahjen, të oficerëve të policisë Memphis, në Tennessee kanë ushtruar kundrejt djalit 29 vjeçar me ngjyrë, Tyre Nichols.

Djali vdiq tre ditë më vonë në spital. Pesë policë, gjithashtu afrikano-amerikanë, të përfshirë në rrahje u pushuan menjëherë nga policia, të enjten ata u paditën për vrasje të shkallës së dytë, sulm dhe rrëmbim të rëndë.

Katër prej tyre janë liruar me kusht. Ata janë të gjithë pjesë e një njësie të quajtur Scorpion (Operacioni i krimeve në rrugë për të rivendosur paqen në lagjet tona) i krijuar në vitin 2021. Shpesh ka pasur thirrje për shpërbërjen e tij./BBC/M.T/dritare.net