Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Pas një qëndrimi rekord në hapësirë, Astronauti i NASA-s kthehet në Tokë!

Astronauti i NASA-s Frank Rubio është rikthyer në Tokë, duke ndjerë tërheqjen e gravitetit të planetit për herë të parë në më shumë se një vit.

Rubio dhe dy kolegët e tij rusë, kozmonautët Sergey Prokopyev dhe Dmitri Petelin u hodhën me parashutë në Kazakistan në orën 5:17 pasdite të mërkurën. Ardhja e ekuipazhit shënoi fundin e një udhëtimi të gjatë dhe të papritur për Rubion, i cili ishte planifikuar të kalonte vetëm gjashtë muaj në bordin e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës. Në vend të kësaj, ai qëndroi gjithsej 371 ditë në hapësirë ​​pas zbulimit të një rrjedhjeje ftohës që vinte nga udhëtimi i tij origjinal ndërsa ishte ankoruar në postin orbital.

Pas një qëndrimi rekord në hapësirë, Astronauti i

Astronauti i NASA-s Frank Rubio (majtas) dhe kozmonautët e Roscosmos Sergey Prokopyev (në mes) dhe Dmitri Petelin ulen në karrige jashtë anijes kozmike Soyuz MS-23 pasi u ulën në një zonë të largët pranë qytetit Zhezkazgan, Kazakistan të mërkurën. Qëndrimi i Rubios vendosi një rekord të ri për kohën më të gjatë që një astronaut amerikan ka kaluar ndonjëherë në mikrogravitet. Ai gjithashtu u bë amerikani i parë që regjistroi një vit të tërë kalendarik në orbitë. Misioni i tij i rekordeve shënoi edhe fillime të tjera të dukshme për Rubio. Ky ishte udhëtimi i tij i parë në hapësirë ​​pasi u zgjodh për korpusin e astronautëve të NASA-s në vitin 2017, dhe në fillim të misionit, ai u bë astronauti i parë me origjinë nga Salvadori që udhëtoi nga orbita e ulët e Tokës, informon Dritare.net

Në një intervistë për CNN, Rubio tha se nëse do ta dinte se qëndrimi i tij në stacionin hapësinor do të ishte dy herë më i gjatë se sa ishte planifikuar fillimisht, ai ndoshta do ta kishte refuzuar detyrën përpara se të fillonte stërvitjen.

Rubio, i cili ka katër fëmijë, tani pritet të fillojë udhëtimin për në shtëpi nga vendi i uljes së anijes Soyuz pranë qytetit Dzhezkazgan në Kazakistan. Ai fillimisht do të fluturojë për në Karaganda, e cila shtrihet rreth 330 milje (530 kilometra) në verilindje të Dzhezkazgan, përpara se të hipë në një fluturim për në Hjuston. Gjithsesi, Rubio dhe shokët e tij të ekuipazhit udhëtuan 157.4 milionë milje (253.3 milionë kilometra) dhe përfunduan 5,963 orbita të Tokës, sipas NASA-s . Rubio arriti rekordin e mëparshëm për qëndrimin më të gjatë në hapësirë ​​nga një astronaut amerikan, 355 ditë i cili u vendos nga Mark Vande Hei i NASA-s në vitin 2022, informon Dritare.net

Kozmonauti rus i ndjerë Valeri Polyakov, i cili regjistroi 437 ditë të vazhdueshme në orbitë në stacionin hapësinor të Rusisë Mir midis janarit 1994 dhe marsit 1995, mban rekordin botëror për qëndrimin më të gjatë në hapësirë./M.K-dritare.net