Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Neo-nazismi po përhapet frikshëm në polici dhe ushtri, shkarkohet shefi i inteligjencës gjermane!

Neo-nazismi po përhapet frikshëm në polici dhe ushtri, shkarkohet

Është një baticë e zezë, e cila po infekton institucionet gjermane: një valë neo-naziste që është gjithnjë e më e përhapur në mesin e policisë dhe forcave të armatosura të Gjermanisë. Për këtë arsye, Ministri i Mbrojtjes ka vendosur për një masë drastike: largimin e shefit të shërbimeve sekrete. Annegret Kramp-Karrenbauer, një eksponente kryesore e CDU dhe kandidate për të pasuar Angela Merkel deri në Shkurtin e kaluar, e dekretoi këtë me një lëvizje të papritur, duke shkarkuar Christof Gram .

Ministri pranoi angazhimin e tij për fillimin e reformave dhe përmirësimin e punës së Shërbimeve, por deklaroi se faza tjetër e riorganizimit kërkon një ndryshim "i cili duhet të jetë i dukshëm për sa i përket njerëzve".

Në fakt, qeveria federale është gjithnjë e më e shqetësuar për përhapjen e ngjitjeve në formacione ultra të djathta midis ushtrisë. Një situatë kaq serioze sa korrikun e kaluar çoi në shpërbërjen e një kontigjenti të forcave speciale: KSK legjendare e krijuar pas sulmit palestinez në Lojërat Olimpike të Mynihut, të cilat janë bërë modeli për të gjithë Europën. "Një kulturë ekstremizmi është lejuar të përhapet pas një muri të fshehtësisë," deklaroi Annegret Kramp-Karrenbauer në atë kohë.

Komandot e akuzuar nuk ishin kufizuar në parrullat në Rajh dhe partitë me përshëndetjet hitleriane: ata kishin blerë eksplozivë dhe 48,000 plumba u zhdukën nga kazermat. Asnjë prej tyre nuk bashkëpunoi me autoritetet, duke demonstruar ekzistencën e "një kulture toksike të udhëheqjes". Dhe kështu ministri urdhëroi ristrukturimin e të gjithë korpusit special, elitës luftarake të Gjermanisë moderne, të angazhuar brenda dhe jashtë vendit në luftën kundër terrorizmit.

Episodet e infiltrimit neo-nazist janë raportuar që nga viti 2017, shpesh të lidhura me ksenofobinë kundër imigrantëve. Një ushtar u arrestua se po planifikonte sulme që do t'i atribuoheshin në mënyrë të gabuar akronimeve islamike. Që nga ajo kohë, 600 anëtarë të forcave të armatosura janë vënë nën hetim për lidhje me grupe radikale të krahut të djathtë. Një fenomen kaq i përhapur sa e shtyu qeverinë të miratojë një ligj për të thjeshtuar shkarkimin e ushtarëve të dyshuar për ekstremizëm.

Detyra e pastrimit të institucioneve u është besuar shërbimeve sekrete. Dhe Christof Gram u zgjodh nga Angela Merkel në 2015 pasi hijet gjithashtu hidhnin dyshime mbi sjelljen e agjentëve të inteligjencës: Gram ishte një ekspert i ligjit, i cili frymëzoi besim sepse ishte jashtë radhëve të ushtrisë dhe policisë. Tani Annegret Kramp-Karrenbauer dëshiron që dikush të kryejë operacionin e pastrimit me më shumë vendosmëri: "Tani na duhet një fshesë e hekurt"-tha Ministrja e Mbrojtjes./ I.M-Dritare.net