Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Meta: Të ngrihemi të gjithë kundër tiranisë. Si dikur në Spaç!

Meta: Të ngrihemi të gjithë kundër tiranisë. Si dikur

Kreu i shtetit, Ilir Meta ka përkujtuar sot revoltat kundër diktaturës, duke përmendur ato të burgjeve të Qafës së Barit dhe Spaçit. Përmes një postimi në Facebook, Meta shprehet se nderimi i vetëm që duhet t’u bëhet atyre që dhanë jetën për lirinë dhe të drejtat e tyre, është përmes bashkimit në lëvizjen qytetarë për të krijuar një front të bashkuar për rivendosjen e demokracisë përmes zgjedhjeve të lira. Meta thotë se, qëndresa për 27 muaj e artistëve është kauza më fisnike e këtyre dekadave dhe shembull frymëzimi për të gjithë ata të cilët kanë dinjitet dhe e meritojnë lirinë.

“Maji është një muaj i veçantë, i përkujtimit të revoltave kundër diktaturës më të egër që njohu Evropa për gjysmë shekulli. Ndaj ne nderojmë me mirënjohje zemërluanët e Qafë Barit dhe të Spaçit, dy burgjeve më të tmerrshme, të cilët guxuan të ngrihen e të luftojnë për lirinë dhe të drejtat e tyre duke dhënë edhe jetën.
Ata thyen mitin e paprekshmërisë të regjimit kriminal dhe treguan se nuk mund të ishte i përjetshëm.
Sot kur shohim ku ka rënë demokracia jonë, nderimi i vetëm që mund dhe duhet t’u bëjmë sakrificave të tyre është t’u bashkohemi lëvizjeve qytetare që po ngrihen në të gjithë vendin për të krijuar një FRONT TË BASHKUAR PËR RIVENDOSJEN E DEMOKRACISË përmes Zgjedhjeve të Lira e të Ndershme.
Qëndresa për 27 muaj e artistëve është kauza më fisnike e këtyre dekadave dhe shembull frymëzimi për të gjithë ata të cilët kanë dinjitet dhe e meritojnë lirinë.
Nderim zemërluanëve të Spaçit dhe Qafë Barit të cilët tronditën diktaturën më të egër të Evropës.
Nderim zemërluanëve të Aleancës të Mbrojtjes të Teatrit, të cilët fituan admirimin e mbarë Evropës për kauzën e tyre fisnike dhe i hoqën maskën e fundit regjimit të dhunës kriminale.
Të gjithë të ngrihemi për demokracinë! Kur ngrihet populli bie tirania! Liria fitohet dhe nuk dhurohet!”,- shkruan Meta./K.C/dritare.net

Meta: Të ngrihemi të gjithë kundër tiranisë. Si dikurMeta: Të ngrihemi të gjithë kundër tiranisë. Si dikur