Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Maqedonia e Veriut voton, 830 370 qytetarë morën pjesë në zgjedhje!

Maqedonia e Veriut  voton, 830 370 qytetarë morën pjesë në
Është mbyllur procesi i votimit në Maqedoninë e Veriut në orën 19:00.

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve në një deklaratë për media ka thënë se kanë votuar gjithsej 922 678 qytetarë apo 50.86 për qind e votuesve.

Maqedonia e Veriut po voton në zgjedhje të jashtëzakonshme sot, pasi muaj më parë kishte dhënë dorëheqje kryeministri Zoran Zaev.

Dy kandidatët kryesorë në këto zgjedhje mbeten Zoran Zaev i LSDM, dhe Lideri i partisë maqedonase në opozitë VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski.

Nga ana tjetërt BDI kandidon me Naser Ziberi që është kandidati për kryeministër nga ana e shqiptarëve./ I.M-Dritare.net