Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

3 muaj pa asnjë rast/ Shkon në 18 numri i të infektuarve në Zelandë, karantinohet një qytet!

3 muaj pa asnjë rast/ Shkon në 18 numri i të infektuarve në

Zelanda e Re ka raportuar 14 raste të reja Covid-19 një ditë pasi qyteti i saj më i madh, Auckland, u kthye në karantinë.

Zbulimi i katër anëtarëve të infektuar të një familje në fillim të kësaj jave tronditi një vend që nuk kishte regjistruar asnjë rast të transmetuar në vend për më shumë se tre muaj.

Nga rastet e reja, 13 janë lidhur përsëri me këtë familje, ndërsa një është ardhje jashtë shtetit i cili është në karantinë.

Një bllokim tre-ditor u imponua në Auckland të Mërkurën.

"Ne mund të shohim seriozitetin e situatës në të cilën gjendemi," tha Kryeministrja Jacinda Ardern në një konferencë shtypi.

"Është duke u trajtuar në një mënyrë urgjente, por të qetë dhe metodike."

Të gjitha rastet e konfirmuara tani do të kalojnë në karantinë, thanë zyrtarët. Disa nga kontaktet e tyre mund të jenë gjithashtu në karantinë.

Zelanda e Re është vlerësuar ndërkombëtarisht për reagimin e saj të hershëm ndaj pandemisë.

Ajo ka lëvizur përsëri me shpejtësi për të vendosur përsëri kufizime të rrepta të lëvizjes në Auckland dhe masa për distancimin shoqëror në të gjithë vendin.

Para së martës, Zelanda e Re shkoi 102 ditë pa regjistruar një rast të transmetuar lokalisht të Covid-19, një nga vendet e pakta që arriti një moment kaq të rëndësishëm.

Zonja Ardern gjithashtu ka thënë se pret që shpërthimi të rritet më tej para se të ngadalësohet.

Si u rishfaq virusi në Zelandën e Re?

Punëtorët shëndetësorë kanë vrapuar për të gjetur origjinën e këtij infektimi të fundit, duke testuar kontakte familjare dhe pune të të infektuarve të sapoardhur.

13 infeksionet e reja të gjurmuara në katër anëtarë të familjes përfshijnë:

Punonjësit e një objekti ruajtjeje në Auckland, ku një nga katër të afërmit e infektuar ka punuar.

Të afërmit e atyre kolegëve.

Një nxënës në një shkollë lokale.

Një punonjës i një kompanie kredie të lidhur me familjen dhe një nga të afërmit e punonjësve.

Testimi është duke u rritur Rotorua, një qytet rreth 230 km në jug-lindje të Auckland, të cilin familja vizitoi fundjavën e kaluar.

"Ne po punojmë mirë për të bërë gjurmimin e kontaktit që duhet të bëjmë dhe të gjurmojmë për të zbuluar se cili është burimi i këtij infeksioni", tha shefi kombëtar i shëndetësisë, Ashley Bloomfield, për Newstalk ZB radio./ I.M-Dritare.net