Na ndiqni edhe në

Kuriozitete

Si t'i lani dhe kujdeseni siç duhet për trikot e thurura!

Si t'i lani dhe kujdeseni siç duhet për trikot e thurura!

Trikotazhet mbulojnë një pjesë të madhe të garderobës dimërore. Ne i duam se kanë strukturë të butë, detajet e imëta dhe ngrohtësinë e mrekullueshme që na japin në muajt e ftohtë. Por si me çdo send luksi, është e rëndësishme t'i pastroni dhe t'i mirëmbani ato siç duhet.

Disa këshilla si të kujdeseni për trikot e thurura!

Lajini pulovrat vetëm një herë në vit!
Shumica prej nesh i lajnë shumë shpesh, kjo është arsyeja pse ato konsumohen shpejt. Në fakt, shumicën e kohës ne mund të kufizohemi për të bërë një pastrim kur është e nevojshme. Leshi është një fibër natyrale, prandaj pastrohet shumë mirë. Një zgjidhje e mirë është që t'i lani pulovrat në fund të sezonit.

Si t'i lani dhe kujdeseni siç duhet për trikot e thurura!

Shmangni larjen në makinë larëse!
Mos i çoni as në pastrim kimik, por lajini me dorë. Për të ndihmuar thurjen të ruajë formën e saj, mos e varni. Kur thahet, ulet nga pesha e ujit, ndaj ju këshillojmë ta shtrini në një peshqir të pastër.

Kujdes nga tenjat dhe buburrecat!
Për të mbrojtur pulovrat tuaja nga tenjat e bezdisshme, vendosni livando në sirtare dhe sigurohuni që trikot e thurura të jenë të pastra kur i ruani.

Lërini pulovrat të lahen nga një profesionist!
Nëse keni dyshime, ia vlen gjithmonë t'i çoni rrobat tuaja të thurura në një lavanderi profesionale, ku ekspertët lajnë çdo pulovër në një temperaturë të caktuar, sepse çdo fije dhe ngjyrë ka nevojë për trajtim të ndryshëm./K.C/dritare.net