Na ndiqni edhe në

Kuriozitete

Përveç japrakut, ja për çfarë mund t'i përdorni gjethet e rrushit!

Përveç japrakut, ja për çfarë mund t'i

Gjethet e rrushit janë pjesë e pamohueshme e gatimeve më të shijshme mesdhetare. Ato janë tepër popullore në Shqipëri, sidomos për dashamirësit e japrakut ose dollmasë. Por këto gjethe kanë edhe përdorime të tjera mirëbërëse, të cilat dritare.net jua sjell më poshtë!

Përveç japrakut, ja për çfarë mund t'i

Gjethet e rrushit, veçanërisht ato të rrushit të kuq, përdoren në mjekësinë bimore, si çaj kundër diaresë, hepatitit, dhimbjeve të stomakut, reumatizmën, dhimbjet e kokës dhe etheve.

Përveç japrakut, ja për çfarë mund t'i

Gjethet e thara të rrushit mund të zihen në ujë dhe të pihen si çaj me mjaltë. Një grusht gjethesh të thata të thërrmuara do të mjaftojnë për një kupë çaji./E.B-dritare.net