Na ndiqni edhe në

Kuriozitete

Çfarë ndodh me trupin tonë kur heqim dorë nga buka e bardhë!

Çfarë ndodh me trupin tonë kur heqim dorë nga buka e

Shumë blogerë kanë nisur një sfidë që të heqin dorë nga buka dhe të ndjekin dieta që nuk përmbajnë shumë karbohidrate. Ata shpjegojnë se çfarë ka ndryshuar në jetën e tyre që kur kanë vendosur të heqin dorë nga konsumimi i produkteve me bazë mielli. Rezultatet janë vërtet mbresëlënëse: lëkura e tyre bëhet më e shëndetshme , humbasin peshë dhe bëhen më energjike.

Por a funksionojnë vërtet të gjitha këto këshilla?

Bukë e bardhë kundër kafesë

Buka e grurit ose e thekrit, është absolutisht e mirë. Këto produkte janë të shëndetshme, kur kokrrat përpunohen, ato humbin vlerat e tyre. Mielli ruan vetëm rreth 30% të substancave të dobishme që përmbante përpara se të përpunohej. Jetëgjatësia e miellit është rreth 12 muaj.

Mungesa e shijes!

Le ta pranojmë të gjithë se buka e bardhë nuk ka shije. Por kjo është arsyeja pse shumë njerëz e duan atë. Nuk ju pengon të shijoni shijen e mishit, supës apo djathit që hani.

Toksiciteti!

Bota moderne kërkon sa më shumë grurë. Në mënyrë që të rritet më shumë grurë në periudha më të shkurtra kohore, fermerët e spërkasin atë me pesticide. Dhe për ta mbrojtur atë nga brejtësit dhe kërpudhat, trajtohet me substanca të ndryshme kimike. Për më tepër, për ta bërë miellin të bardhë, prodhuesit e zbardhin duke përdorur të njëjtat substanca që ne përdorim për larje: peroksid benzoil, persulfate dhe dioksid klori. Përpara se të blini bukë, sigurohuni që të jetë bërë me miell organik, jo me miell të rafinuar. Mielli i rafinuar i nënshtrohet procedurave të përshkruara më sipër.

Problemet e lëkurës!

Ne jemi ajo që hamë. Dhe nëse një person ha kryesisht produkte mielli, ai mund të përballet me probleme të lëkurës. Aknet zakonisht shkaktohen nga gluteni që gjendet në bukë. Trupi nuk mund të nxjerrë gluten, kështu që shkakton edhe dëmtime të zorrëve. Para se të shkoni te një dermatolog, provoni së pari të ndryshoni dietën tuaj.

Probleme me tretjen!

Gluteni, siç e aluduam më lart, mund të shkaktojë probleme të ndryshme të tretjes. Buka me drithëra integrale përmban një element të rëndësishëm, fibra, ndërsa produktet e miellit nuk e kanë këtë. 5-6 feta bukë me drithëra në ditë ju sigurojnë mjaft fibra për të përmbushur normën ditore. Nëse dëshironi ta merrni këtë normë duke ngrënë fruta dhe perime, duhet të hani 14 mollë, 21 karota, 25 domate ose rreth 5 kg tranguj.

Plakja e parakohshme!

Siç e dini tashmë, buka e bardhë është një produkt që nuk përmban substanca të dobishme. Ngrënia e ushqimeve që nuk përmbajnë vitamina e bën të pamundur që trupi ynë të qëndrojë i ri. Pra, ata që i duan produktet e miellit të rafinuar priren të duken më të vjetër se sa janë në të vërtetë.

Varësia!

Buka është si një drogë. Mielli i bardhë bën që të rritet niveli i sheqerit në gjak dhe si rrjedhojë rritet niveli i insulinës. Kur hani një fetë bukë, sheqeri në gjak rritet shpejt, por më pas bie shpejt dhe ju filloni të ndiheni më keq dhe dëshironi të hani më shumë karbohidrate të shpejta për t'u ndjerë më mirë. Ndryshime të tilla drastike në nivelet e sheqerit në gjak mund të çojnë edhe në diabet.

Pesha e tepërt dhe obeziteti!

Për shumë njerëz, kjo mund të jetë arsyeja numër një për të lënë ushqimin me miell të rafinuar. Më shumë se 70% e njerëzve që nuk hanë bukë humbin peshë brenda 2 javëve të para.

Një fetë bukë e mesme përmban 0,6 g fibra dhe përbërësit e tjerë kthehen në yndyrë të trupit. Indeksi glicemik për bukën është edhe më i lartë se për çokollatën. Dhe niseshteja e përmbajtur në pasta shpërbëhet në traktin tretës dhe shndërrohet në glukozë që hyn në qarkullimin e gjakut, që do të thotë se së shpejti do t'ju bëjë të ndiheni të uritur./M.K-dritare.net