Zjarr, zjarr, zjarr/ Prilli i flakëve në Notre Dame. Çfarë ndodhi në 1879!

Ndërtesa 850 vjeçare, Katedralja e famshme që ka shkruar historinë, Notre-Dame në Paris është përfshirë nga një zjarr masiv ditën e sotme.

Ende nuk dihen shkaqet e zjarrit, por dyshohet se ai ka shpërthyer për shkak të rikonstruktimit që po kryhet aty.

E pikërisht nga rikonstrukturimi, Notre Dame ishte përfshirë nga një zjarr masiv në 23 prill 1879, në të njëjtin muaj si edhe sot.

LEXO DHE :  Zbardhet kërkesa e deputetëve socialist për shkarkimin e Arben Malajt

Rreth orës 10:00,  fëmiëjt ishin të parët që vunë re zjarrin që dilte nga ndërtesa kryesore .

“Katedralja në zjarr! Zjarr, zjarr, zjarr”-njoftuan ata.

Zjarrëfikësit asaj kohe erdhën, por shumë vonë për të shpëtuar 5 ndërtesa të kampusit që ishin djegur pothuajse tërësisht.

Notre Dame kishte pasur zjarre edhe më herë, por kurrë kaq masiv./ I.M-Dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.