Vuani nga pagjumësia? Ja 8 armiqtë e gjumit!

 

Gjithçka e mirë, një ditë e mirë nis nga gjumi i mirë. Jeni munduar të shmangni streset apo problemet që keni në punë apo shtëpi, dhe sërish nuk keni gjetur zgjidhje me gjumin? Duhet të dini tani se një nga faktorët kryesorë është edhe ushqimi që ju hani gjatë ditës.

Çajrat dhe orbitët me mente

Keni menduar gjithmonë se një caj i nxehtë para gjumit është perfekte për një gjujmë të rehatshëm, por ja që jeni gabuar shumë. mundoheni ta zëvendësoni me dicka tjetër.

Brokoli

E dimë të gjithë që të shijon shumë, një sallatë me brokololi apo makaronat me brokoli, por do ishte më mirë ta kishit konsumuar në drek një gatim me brokoli se sa në një darkë të vonë. Sepse brokoli do shumë kohë për tu tretur dhe nuk do ju lërë të flini rehat.

Qepa

Shumicës së njerëzve nuk i shijon një sallat fshati pa u mbuluar me qepë, por mund ta hani cdo vakt tjetër vetëm në dark duhet ta shmangni me patjetër sepse rrit aciditetin e stomakut.

Frutat e thata

Kikirikat, farat dhe arrat janë shumë të mira dhe ne jemi mësuar ti hajmë ato pas darkës ndërkohë kur po shohim dhe një film. Por mos u çudisni që frutat e thata duhet ti konsumojmë vetëm në mëngjes.

LEXO DHE :  Si do të jetë moti sot, e shtunë 25 maj 2019

Specat pikant

Një pjatë me penne arrabiata është shumë e shijshme dhe nuk do e ndryshonim me një supë pule, ose sidomos tabako përdoret për të rënë nga pesha. Por ushqimet pikante rrisin temperaturen e trupit dhe gjatë natës nuk do ndiheni mirë.

Akulloret

Vera vjen sëbashku me një tas akullore dhe na shoqëron përgjatë gjithë ditëve të nxehta dhe vetëm ajo di të na shuajë, por mos vazhdoni më ta konsumoni atë në darkë. Mëngjesi është më i mirë për të.

Cokollatën! Të zezë apo të bardhë?

Nëse jeni tip që  s’bëni dot pa cokollatën, më e mira e mundshme është që atë të zezën ta mundni me të bardhën.

Uji

Organizmi juaj nuk reziston dot pa pirë shumë ujë gjatë ditës? Por edhe uji ësht një ndër armiqtë që s’ju lë rehat në gjumë. Keni gjithë ditën ku ju sugjerohet shumë të konsumoni ujë, por në darkë mundohuni të llogarisni kohën dhe pini ujë, 1 orë para se të flini./A.C/dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.