Vuani nga gastriti/ Ja 6 ushqimet që nuk duhet t’i konsumoni më

 Disa ushqime ju shkaktojnë gastritin dhe infeksione në stomak.

Dritare.net ka hulumtuar ushqimet më të dobishme që duhet të hani, nëse keni gastrit, si  dhe ushqimet që nuk duhet  të konsumoni. Ja ushqimet që duhet të hani nëse vuani nga gastriti

 Ushqime me fibra

Ushqimet  që kanë nivel të lartë fibrash, si arra dhe fara, bishtajore, manaferrat dhe perimet e gjelbra janë të dobishme për të gjithë sistemin e tretjes, kështu që nuk është çudi që një dietë e gastritit është një dietë e lartë me  fibra. Brokoli është veçanërisht i rëndësishëm për shëndetin e stomakut.

Ushqime të pasura me yndyrna të shëndetshme

Ushqimet që kanë  Omega-3 të gjetura në salmon, sardele, arra dhe fara Chia ndihmojnë në zvogëlimin e inflamacionit të rreshtimit të stomakut dhe madje kanë një efekt parandalues ​​kundër gastritit të H. Burime të tjera të yndyrave të shëndetshme janë avokado, vaji i ullirit dhe arra të ndryshme dhe fara.

 Ushqime të pasura me proteina jo të shëndetshme

LEXO DHE :  26 maj 1996/ Kohët kanë ndryshuar, tani të rreh opozita!

Proteinat  ndihmojnë  në riparimin e dëmeve të bëra nga gastriti në stomak. Megjithatë, jo të gjitha proteinat janë të barabarta. Është e rëndësishme të zgjidhni proteinat e varfra kur vuani nga gastriti, sepse yndyra në produktet e kafshëve  mund ta bëjë më  keq gjendjen.   Ushqime antibakteriale

Lëngje perimesh 

 

Lëngjet e frutave nuk janë të rekomanduara për njerëzit me gastrit, disa lëngje perimesh dhe smoothies janë një histori tjetër. Lëngu i patates, është antioksidant  dhe mund të lehtësojë dhimbjen e stomakut. Lëngu i kungullit, përveç të qenit shumë i pasur me lëndë ushqyese, në fakt mund të ulë aciditetin e stomakut, duke ndihmuar që problemet me stomakun të shërohen më shpejtë.


Pije q
ë përmbajnë acid

Të gjithë e dimë se  cola dhe sheqeri i tepruar janë elementët më negativ për shëndetin. Dhe  sërish nuk reshtim së konsumuari produktet që e dimë shumë mirë se na dëmtojnë.Kafja, drithërat madje edhe domatet  konsiderohen si produkte me  acid dhe konsumi i tyre mund të përkeqësojë gjendjen edhe më shumë./A.C/dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.