Video/ Rama: Shihni arkitekturën e rrallë të Kishës së Shën Mërisë, në Bënjë!

Mëngjesin e sotëm, kryeministri i vendit Edi Rama ka zgjedhur t’i urojë ‘një të diel të  qetë’ shqiptarëve me një video nga pamjet e Kishës së Shën Mërisë në Bënjë. Kjo kishë me stil arkitekturor të rrallë, është restauruar, pas shpalljes së fshatit Qendër Historike. Sipas Ramës, me këtë kishe është rritur ndjeshëm edhe potenciali për turizëm dhe ekonomia e kësaj zone.

MIRËMËNGJES ?

dhe me këto pamje të Kishës së Shën Mërisë në Bënjë, e fundshekullit XVIII si edhe një model i rrallë arkitekturor, ku kanë përfunduar punimet restauruese pas shpalljes së këtij fshati Qendër Historike duke rritur ndjeshëm potencialet për rritjen e turizmit dhe ekonominë e tërë kësaj zone të mrekullueshme me potenciale kulturore dhe natyrore të mëdha, ju uroj një të diel të qetë ?/K.C/Dritare.net

LEXO DHE :  Fituese e zgjedhjeve europiane, opozita greke kërkon dorëheqjen e Tsipras

1 Koment

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.