Video/ Pasi të shihni këtë, nuk do ta hidhni më lëkurën e bananes!

Nuk ka nevojë ta çoni argjendin tuaj në argjendari për ta pastruar ose ndrequr, por ju fare mirë mund ta bëni nga shtëpia.

 

Image result for banana peel

Argjendi është një metal i çmuar, që zakonisht nuk ka shumë probleme me oksidimin. Megjithatë disa prej bizhuterive ose sendeve  janë më ‘të çmuara’ se të tjerat. Siç e dini, argjendi nxihet shumë shpejt.

Për fat të mirë, dritare.net ka gjetur një zgjidhje për ju.

LEXO DHE :  Ftesa e Ramës për opozitën pas tërmetit, Kryemadhi: Ishte e shëmtuar!

silverware

Merrni një lëkurë bananeje!

Vendosni disa lëkura bananesh në mikser, shtoni pak ujë dhe pastaj përziejini. Përbërjen kremoze vendoseni në një leckë. Pastaj pastroni sendet ose bizhuteritë tuaja me përbërjen.

Pastrojini me kujdes bizhuteritë e argjendit, dhe shikoni mos janë dëmtuar.

Për udhëzimet e plota shihni videon më poshtë!/Përshtati: Kadrije Çako/dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.