Video/ Mc Donald’s hap një minirestorant për bletët

Kolonitë e bletëve në mbarë botën po vdesin me ritme alarmante. Vetëm në SHBA që nga viti 2016 janë humbur 44% e kolonive.

Ka shumë arsye pse vdesin bletët. Përdorimi i pesticideve, tymi i naftës, praktikat e bujqësisë intensive, parazitët etj. Nëse nuk ndërmerren masa, shumë shpejt mund të përballemi më një kolaps të ushqimit tonë.

Këto krijesa të vogla, pllenizojnë deri në 80% të kulturave tona, dhe nëse vazhdojnë të vdesin me këto norma, duhet t’u themi lamtumirë shumë bimëve që ne kemi nevojë.

LEXO DHE :  Ja urimi i Blendi Klosit, për ditëlindjen e djalit të tij!

Disa Mc Donald’s në Sudi janë përpjekur për të ndihmuar këto krijesa që janë të një rëndësie të madhe për jetën, duke i mbajtur në një minirestorant të ndërtuar për ta.

Ata kanë mbjellë dhe lule jashtë, duke iu siguruar një mjedis miqësor me bletë, që ka ndihmuar në shtimin e tyre në vendin skandinav.

Për t’a ndërtuar restorantin e vogël,  Mc Donald’s ka punësuar një marangoz, që është funksional vetëm për bletët./E.B-dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUPPËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.