Venezuela në krizë, Juan Guaido zotohet të sjellë ndihma

Udhëheqësi i opozitës në Venezuelë, Juan Guaido u ka premtuar mijëra mbështetësve të tij që do ju sjellë ndihmë humanitare, pavarësisht se presidenti Nicolas Maduro kundërshton.

Në tubimin në Karakas, ai gjithashtu tha se “uzurpatori (Maduro) duhet të largohet”.

Më herët Maduro ka thënë për BBC se nuk do të shpërndante ndihma, pasi do t’i hapte rrugë SHBA-ve për të justifikuar ndërhyrje.

LEXO DHE :  Protestat në Hong Kong/ Studentët thirrje udhëheqëses të japë dorëheqje

SHBA dhe qeveritë perëndimore mbështesin Guaidon dhe e kanë njohur si president të përkohshëm të Venezuelës, ndërkohë Maduro është i mbështetur nga Rusia dhe Kina.

Maduro është nën presion për të thirrur zgjedhje të parakohshme presidenciale në mes të një krize ekonomike, akuzave për korrupsion dhe shkelje të të drejtave të njeriut./E.B-dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.