Vendet më të mira në botë, për të festuar Krishtlindjet

Koha po ecën shumë shpejt dhe Krishtlindjet janë shumë afër. Për të kaluar Krishtlindje të magjishme, dritare.net ju sugjeron disa nga qytetet në të bukura në botë, për t’i vizituar këto festa. Shikoni vendet më poshtë./E.B-dritare.net

New York (Rockefeller Center)

NYC Christmas

 

LEXO DHE :  Përplasjet në KZAZ e Kavajës, policia procedon 31 persona

Talin, Estoni

Tallinn town hall christmas

 

Kubek, Kanada

Quebec City Christmas

 

 Belgjika

Decorated and illuminated Market square in Bruges, Belgium

 

Boston

Boston Christmas

 

Edinburg, Skoci

The famous Christmas Market at Edinburgh, Scotland. Night lights lit up setting a lovely scene against the night sky.

 

Nuremberg, Gjermani

Nuremberg Germany Christmas

 

Roma, Itali

Saint Peter Basilica in Rome at Christmas. Italy.

 

Rovaniemi, Finlandë

Rovamiemi Finland Christmas

 

Reykjavik, Islandë

Old street in central Reykjavik at twilight, Iceland. in the background church of Hallgrimur.

 

Pragë, Çeki

Prague, Czech Republic. Christmas Market in Stare Mesto old square, Tyn Church, Bohemia.

 

Kopenhagen, Danimarkë

Christmas Market near Stork Fountain of Copenhagen at night

 

Salzburg, Austri

Salzburg Austria Christmas

 

Londër

Soho in Christmas, London

 

Strasburg, Francë./E.B-dritare.net

Christmas tree and xmas market at Kleber Square at night in medieval city of Strasbourg - capital of Noel, Alsace, France.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.