Ushqimet me yndyrna, që nuk duhet t’i ndani nga tryeza

Edhe pse ushqimet më yndyrna këshillohen që të shmangen, ka disa prej tyre që janë të dobishme për shëndetin tonë. Këto produkte përmbajnë vitamina dhe vlera ushqyese të larta, ndaj nuk duhet asnjëherë t’i ndani nga tavolina juaj. Të shëndetshme dhe plot me minerale ja disa prej tyre:

Gjalpi i kikirikut

Peanuts and Fresh Peanut Butter Isoalted Black Background Protein Super Food Snack

 

Plot me yndyrë por i shëndetshëm për zemrën.

Ullinj të zinj

Black olives in bowl

Kanë 90% yndyrë, por kanë efekte pozitive për trupin tuaj.

LEXO DHE :  Ardit Çuni mendon se pikët e Enedës për kolegët i ka vendosur Flori Mumajesi!

Avokado

E shëndetshme për zemrën, i pasur me vitaminë B, E dhe K, avokado ndihmon në kontrollin e presionit të gjakut.

Djathi

cheese plate a selection of cheeses on a wooden board

I pasur me kalcium dhe proteina të shëndetshëm, djathi është shumë i rëndësishëm për një rëndet të mirë, pavarësisht yndyrave të tepërta.

Vaj ulliri

Mos e ndani asnjëherë vajin e ullirit nga tryeza juaj. Vërtet ka në përbërje përqindje të lartë yndyre, por është shumë i shëndetshëm./L.F-dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.