Ushqeheni vetëm me sallatë dhe nuk dobësoheni, ja arsyeja!

Le të rrëzojmë një mit, sallatat nuk janë gjithmonë dietë. “Në fakt, nganjëherë nuk janë aspak. Kjo me të vërtetë varet nga përbërësit, dhe salcat e përdorura në to “, thotë Anna Villarini, biolog dhe specialist i Ushqimit Shkencës. «Sallatat klasike të verës së verës, për shembull, janë shpesh një përzierje e shumë ushqimeve që e bëjnë sallatën të rëndë të rëndë dhe më përmbajtje të lartë yndyrore».

Si të përgatitni një sallatë të lehtë?

«Për të qenë me kalori të ulëta dhe gjithashtu të vlefshme në nivele ushqyese, sallatat e përziera duhet të përmbajnë vetëm një lloj proteine ​​shtazore, që është vetëm vezë, vetëm ton, vetëm peshk ose pulë. Gjithashtu duhet të zgjedhim produkte me pak kalori si mishi i bardhë dhe peshku, duke shmangur, për shembull, sallam, Mortadella, proshutë, djath etj.

LEXO DHE :  Në prag të vendimit të KE, ministri italian për Evropën: Të hapen negociatat
Përdorni të gjitha llojet e perimeve, aq më shumë perime dhe me ngjyra të ndryshme aq më mirë.

Vëmendje duhet edhe për llojin e erëzave të përdorura. Gjithashtu sallata të shijshme janë edhe ato me drithëra, bishtajore dhe perime. «Mos harroni vajrat si arra, bajame, fara kungujsh, sepse ato janë të pasura me micronutrienta të çmuara», përfundon Villarini. V.D/Dritare.net/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.