Trump shpall emergjencë kombëtare, mbi kërcënimet teknologjike

Presidenti Donald Trump ka shpallur emergjencë kombëtare për të mbrojtur rrjetet kompjuterike amerikane nga kërcënimet, informon dritare.net

Ai nënshkroi një urdhër ekzekutiv, i cili në mënyrë të barabartë, i pengon kompanitë amerikane që të përdorin telekomunikacione të huaja, që besohet se paraqesin rreziqe të sigurisë kombëtare. Porosia nuk cilëson asnjë kompani, por mendohet se bëhet fjalë për kompaninë kineze Huawei.

Gjiganti kinez i teknologjisë tha se kufizimi i biznesit të tij në SHBA do të dëmtonte konsumatorët dhe kompanitë amerikane.

LEXO DHE :  Tiranë/ Gjendet një 75-vjeçar i pajetë, në trotuar

Disa vende, të udhëhequr nga SHBA, kanë ngritur shqetësime muajt e fundit se pajisjet e Huaweit mund të përdoren nga Kina për mbikëqyrje.

Kjo lëvizje ka të ngjarë të përkeqësojë tensionet mes SHBA dhe Kinës, të cilat u përshkallëzuan një javë më parë me dyfishimin e tarifave.

Huawei ka qenë në epiqendrën e luftës së pushtetit të SHBA-Kinës, që ka dominuar politikën globale gjatë vitit të kaluar./E.B-dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.