Trump-Britanisë së Madhe: Përgatituni të dilni nga BE pa marrëveshje

Britania e Madhe duhet të largohet nga BE pa marrëveshje, nëse nuk siguron kushtet që dëshiron, tha presidenti amerikan Donald Trump, informon dritare.net.

Trump, zhvilloi një intervistë me Sunday Times, përpara mbërritjes së tij në Britaninë e Madhe, vizitë që pritet të zhvillohet të hënën.

Ai tha gjithashtu se Mbretëria e Bashkuar duhet të përfshijë udhëheqësin e partisë së Brexit, Nigel Farage, në bisedimet me BE, duke e përshkruar atë si një person shumë të zgjuar.

Kandidatët për të zëvendësuar kryeministren Theresa May kanë filluar të përcaktojnë strategjinë e tyre të Brexit.

LEXO DHE :  Presidenti amerikan sërish nën hetim/ Trump: Gjueti shtrigash

Midis tyre, Sajid Javid, Esther McVey dhe Dominic Raab kanë thënë se Britania e Madhe duhet të largohet nga BE në datën e planifikuar, me ose pa marrëveshje.

Rory Stewart nuk mbështet një marrëveshje pa Brexit, ndërsa Matt Hancock thotë se politikanët duhet të jenë të ndershëm në lidhje me pengesat e përfshira në marrjen e një marrëveshjeje të miratuar nga deputetët./E.B-dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.