09:28 - 28 Janar, 2020

Etiketim: Vjenë

Çfarë pashë në aktivitetin kur Shqipëria mori kryesimin e OSBE!

Nga Fjorda Llukmani Kryefjala e javës kudo nëpër lajme ishte marrja e kryesimit të OSBE-së nga Shqipëria. Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë ka...

Edi Rama, në OSBE: Më parë, nuk ju pëlqeja shumë!

Nga Edi Rama* Para së gjithash, dua ta nis duke falënderuar nga zemra paraardhësin tim, ministrin Miroslav Lajčák dhe duke përgëzuar ekipin sllovak për kryesimin...

Rama e konfirmon: Së shpejti vizitë në Rusi

Kryeministri Edi Rama, ndodhet në Vjenë. Nga atje gjatë bisedimit me gazetarët ai ka konfirmuar se së shpejti kreu i qeverisë do të zhvillojë...

Si e kalova Vitin e Ri në Vjenë, pa fishekzjarre por...

Nga Fjorda Llukmani  Për herë të parë vendosa që Vitin e Ri ta festoj jashtë Shqipërisë. Qëndrova në Vjenë sepse isha kurjoze të shikoja cfarë...

Saimir Pirgu nga Vjena: Shqiptarët janë të lodhur nga politika!

Rudina Xhunga:  Saimir Pirgu, nga La Scala në Vjenë, gjithmonë shumë kënaqësi që të takoj.  Faleminderit që gjete kohën, ndërsa fluturove nga Uashingtoni,  këtu...

Saimir Pirgut i ndodh e papritura duke kënduar në Operën e...

Nga Fjorda Llukmani Asnjëherë s’e dimë çfarë heqin artistët për të sjellë në skenë një vepër operistike apo teatrale. Gjërat duken kaq të bukura kur...

Shqiptarët në Vjenë, më nxorën mallin e Tiranës sime

Nga Fjorda Llukmani Për mua s’ka gjë që më jep më shumë kënaqësi, se kur dëgjoj nëpër rrugët e Vjenës njerëz që flasin shqip. Më...

Foto/ Kush është personi i dënuar përjetë që u ekstradua nga...

  Interpol Tirana në bashkëpunim me organet e ligjit në Austri, kanë bërë të mundur ekstradimin nga Vjena, të Viktor Pelivani, 43 vjeç, lindur në...

Ju tregoj ditën e parë të shkollës, në Vjenë!

Nga Fjorda Llukmani Në ditën e parë të shkollës në Austri, m'u duk vetja si fëmija më i lumtur i ditës. Prej kohësh mendoja që...

Princeshë Eugenie udhëton në Vjenë, për një arsye të rëndësishme

Princeshë Eugenie ka udhëtuar në Vjenë, për një arsye shumë të rëndësishme. Ajo mori pjesë në Konferencën e 19-të të Aleancës kundër Trafikimit të...

Historia e Urës së Zogut/ Të pathënat e ndërtimit të saj

Nga Sokol Kika Menjëherë pas rikthimit në pushtet, Ahmet Zogu i kushtoi një vëmendje të veçantë ndërtimit të një ure mbi lumin Mat. Kishte ekzistuar...

Ç’më panë sytë, në Vienë, që ç’të them!

Nga Fjorda Llukmani Disa prej jush më gjykuan për faktin që e krahasova sheshin në Tiranë me marketin e Krishtlindjeve në Vienë. Sa për informacion, doja...

Restoranti i Operas/ Për festa, te Aki në Vjenë!

Nga Dritare.net Festat e Nëntorit ngjyrosin kuq e zi shpirtin e çdo shqiptari. Më shumë se kurrë, në këto ditë, gjaku zien në deje e...